fbpx

Minister Telus: Rolnicy nie powinni się niepokoić, że porozumienia jeszcze nie ma

Minister rolnictwa Robert Telus wyjaśnił na dzisiejszym briefingu prasowym powody, dla których nie podpisano dziś porozumienia o wstrzymaniu eksportu ukraińskiego zboża do Polski. 

Baner seminaria uprawowe

Powodem niepodpisania porozumienia jest brak ustaleń, jak właściwie miałaby przebiegać kontrola transportów zboża. W tej sprawie rozmawiali dziś online ministrowie Telus i Solski – rozmowa trwała 15 minut i ma ponownie odbyć się o godz. 20. Jeśli nie przyniesie skutku, rozmowy będą odbywać się także w sobotę i w niedzielę, aby w poniedziałek odpowiedni dokument został podpisany.  

– Musimy ustalić, czy kontrola i plombowanie będzie po stronie ukraińskiej, czy też po stronie ukraińskiej będzie plombowanie, a kontrola dopiero w porcie. To są sprawy bardzo techniczne, służby polskie i ukraińskie cały czas nad tym pracują – powiedział minister Telus. – Rolnicy nie powinni się niepokoić, że tego porozumienia jeszcze nie ma, lepiej podpisać dobre porozumienie, niż podpisać szybko. 

Baner ener

Minister odpowiedział też na pytanie, czy Polska ma wystarczającą ilość pracowników i laboratoriów, żeby skontrolować transporty. 

– Zdrowie Polaków jest dla mnie ważniejsze niż czas – powiedział Robert Telus. – To, ile czasu transporty czekają na granicy, jest mniej ważne. 

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Padło też pytanie o silosy zbożowe na granicy polsko-ukraińskiej, w których budowę miały być zaangażowane środki USA, zgodnie z deklaracjami Joe Bidena.  

– Zastanawiałem się nad tym, myślę, że zwrócę się jeszcze raz do administracji amerykańskiej z pytaniem o to. To jest pomysł, który powinniśmy realizować – powiedział minister. – Ale my możemy o to tylko poprosić.  

Minister rolnictwa powiedział też, że “w najbliższym czasie” zostanie upubliczniona lista firm, które importowały zboże z Ukrainy.  

– Wczoraj byłem na spotkaniu z rolnikami w Szczecinie, rolnicy się tego bardzo dopominają, więc lista zostanie upubliczniona. Polacy na to zasługują – zadeklarował Robert Telus. – Na przeszkodzie upublicznienia tej listy teraz stoją względy prawne, ale skoro niektóre media już publikują informacje z tej listy, to zachęcam do jej upublicznienia.  

Minister Telus poinformował też, że dziś odbył spotkanie online z ministrami rolnictwa 5 krajów poszkodowanych przez niekontrolowany import ukraińskiego zboża: Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i Węgier. Konkluzją spotkania była zgoda na wypracowanie wspólnego listu, który zostanie skierowany do komisarza ds. handlu UE Valdisa Dombrovskisa (Łotwa), odpowiedzialnego m.in. za cła na granicach UE i komisarza ds. rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego, w sprawie wprowadzenia narzędzi, które zabezpieczą rynki rolne krajów “frontowych”. Ministrowie 6 krajów ustalili też, że na najbliższym posiedzeniu komisji ds. rolnictwa UE przedstawią wspólne stanowisko. 

– Jeśli byśmy chcieli sami wprowadzić takie narzędzia, łamiemy prawo europejskie – tłumaczył minister Telus. – Ale uprzedziłem ministra rolnictwa Ukrainy, że nawet jeśli nie będziemy mieli zgody Unii, za zgodą naszego rządu wprowadzimy takie narzędzia. Interes Polski jest dla mnie najważniejszy – powiedział minister.  

5 KOMENTARZE

  1. Nawet jak rząd popisze porozumienie z Ukrainą to znowu zaczną mataczyć że dostawy wcześniej zamówione muszą być zrealizowane i tym sposobem transporty będą do żniw wjeżdżać

  2. Nikt tego z rządzących nie zatrzyma bo nie po to otwierano granicę by na tym nie zarobić. Art.194 kodeksu celnego mówi jasno, że towar zwalnia się z odprawy celnej jeśli nie jest objęty zakazem lub ograniczeniami. Jeśli rząd chciałby temu zapobiec to najzwyklejsza kontrola fitosanitarna by to ukruciła , a wyegzekwowanie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993r puściłoby nieuczciwe firmy mirszające zboże w skarpetkach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.