Minister rolnictwa w Minikowie

W drugim dniu Międzynarodowych Targów Rolno – Przemysłowych AGRO-TECH (01.07.2018) do Minikowa przyjechał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski  złożył obietnicę rozwiązywania problemów polskiego rolnictwa we współpracy z rolnikami. Podkreślił rolę organizacji rolniczych jako partnera w ustalaniu kierunków rozwoju polskiego rolnictwa.

J. K. Ardanowski nawiązał do trudnej tegorocznej sytuacji rolników w związku z suszą, szczególnie dokuczliwą w województwie kujawsko-pomorskim i stwierdził, że należy koncentrować się na tematyce gospodarki wodnej, systemów nawodnień i zwiększania retencji wodnej w związku ze zmianami klimatycznymi, które będą coraz częściej przyczyną różnych anomalii pogodowych i problemów suszy bądź nadmiaru opadów. Trzeba w miarę możliwości dążyć do ustabilizowania produkcji rolniczej, żeby była bardziej przewidywalna.

W obecnej sytuacji minister zapewnił, że rolnicy dotknięci suszą otrzymają pomoc, ale konieczne jest oszacowanie strat. Rolnicy powinni zgłosić straty suszowe do oszacowania przed żniwami.

Ardanowski wskazał również na potrzebę eliminacji części pośredników i konieczność powiązania rolników, którzy posiadają duże towarowe gospodarstwa, bezpośrednio z przetwórstwem rolno-spożywczym. Z kolei gospodarstwa mniejsze według ministra powinny wchodzić w tzw. sprzedaż bezpośrednią, gdyż jest to jedyna szansa i możliwość ich utrzymania się.