fbpx
Strona głównaPozostałeMInister rolnictwa chce ochrony celnej dla zbóż

MInister rolnictwa chce ochrony celnej dla zbóż

Minister Marek Sawicki polecił przygotowanie wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie wznowienia ochrony celnej unijnego rynku zbóż – dowiedział się portal wrp.pl. N

W tym roku w kraju zostanie zebranych od 23,1 do 23,6 mln ton ziarna zbóż podstawowych z mieszankami (szacunki GUS nie obejmują kukurydzy), z powierzchni około 8,2 mln ha. W porównaniu z rokiem poprzednim zbiory będą niższe o 7-9%, a w stosunku do średniej z lat 2001-2005 spadną o 5-7%.

Redukcja wielkości tegorocznych zbiorów jest wynikiem niekorzystnych warunków pogodowych, jakie wystąpiły już od kwietnia aż do lipca. W krajach Unii Europejskiej zostanie podczas tegorocznych żniw zebranych 296 mln ton zbóż, tj. o około 40 mln ton więcej niż w roku 2007. Jesienią ubiegłego roku Komisja Europejska zawiesiła pobieranie ceł w imporcie zbóż. Ostatnio stwierdzono zwiększony import zbóż z krajów trzecich, po zaniżonej cenie.

“Dla naszych producentów spadek poziomu zbiorów połączony z redukcją cen oznacza zmniejszenie przychodów osiąganych z produkcji. W takiej sytuacji, zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem, może zostać wprowadzona ochrona celna, o co w najbliższym czasie wystąpi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.” – skomentowało sprawę biuro prasowe resortu rolnictwa.

MS/Wrp.pl
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.