fbpx
Strona głównaWiadomościMinister Kowalczyk spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy

Minister Kowalczyk spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał wczoraj z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. W spotkaniu uczestniczył także sekretarz stanu Rafał Romanowski, odpowiedzialny w MRiRW za koordynację tematyki pomocy żywnościowej. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony ukraińskiej.

Wicepremier Kowalczyk pogratulował ministrowi Solskiemu objęcia stanowiska Ministra Polityki Rolnej i Wyżywienia Ukrainy pod koniec marca br. Zauważył, że nowy ukraiński minister był dotąd wieloletnim przewodniczącym Komitetu Polityki Rolnej i Stosunków Ziemskich w ukraińskim parlamencie – Radzie Najwyższej i doskonale orientuje się w kwestiach sektora rolnego Ukrainy.

Ukraińskie rolnictwo w obliczu wojny

Zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej 24 lutego 2022 r. postawiła Ukrainę w bardzo trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej. Minister Solskij opisał wyzwania stojące obecnie przed ukraińskim sektorem rolnym, związane m.in. z rosyjską blokadą ukraińskich portów morskich, przez które przed wojną odbywał się transport zbóż czy problemy z dostępnością środków produkcji niezbędnych do wiosennych prac polowych.

Pomoc żywnościowa dla Ukrainy

Minister Solskij wyraził wdzięczność za wsparcie okazywane zarówno przez władze Polski, jak i polskich obywateli w tym trudnym dla Ukrainy czasie.

– Dziękujemy naszym polskim kolegom za wszechstronne wsparcie w tranzycie ukraińskich produktów rolnych do UE – powiedział.

Szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił ministra Solskiego, że Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. Stwierdził, że w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego w obecnej sytuacji należy dążyć do maksymalnego uproszczenia wszelkich procedur dotyczących przewozu towarów przez granicę polsko-ukraińską na zasadzie wzajemności. Ponadto zwrócił uwagę, że strona polska już usprawniła odprawę ukraińskich towarów rolno-spożywczych na granicy między naszymi krajami.

Ministrowie uzgodnili, że będą się regularnie kontaktować w celu bieżącego omawiania i rozwiązywania wszelkich pojawiających się kwestii.

Strona ukraińska liczy również na wsparcie w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ze strony UE, a także państw członkowskich UE.

Źródło: MRiRW/Agropolit.com

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.