Minister Kowalczyk spotkał się z samorządem rolniczym m.in. w sprawie emerytur rolniczych i walki z ASF

Wicepremier Henryk Kowalczyk i przewodniczący KRIR Wiktor Szmulewicz, fot. MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się wczoraj z Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych i prezesami wojewódzkich izb rolniczych. Podczas spotkania poruszono m.in. tematy emerytur rolniczych, walki z ASF oraz planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej.

Jeśli chodzi o temat afrykańskiego pomoru świń, samorząd rolniczy zwrócił uwagę na konieczność odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce, czemu miałyby służyć dopłaty do macior. Minister zapowiedział zwiększenie dopłat dobrostanowych, jednak te wynikają już z planu strategicznego do WPR.

W sprawie emerytur rolniczych przedstawiciele izb rolniczych poruszyli kwestię nabywania prawa do emerytury bez konieczności pozbycia się gospodarstwa. W tej sprawie wicepremier zapowiedział, że projekt ustawy jest już w przygotowaniu, stwierdził jednak, że pozostawienie rolnikom przechodzącym na emeryturę gospodarstwa nie może być czynnikiem hamującym wymianę pokoleniową.

Podczas spotkania Henryk Kowalczyk w odpowiedzi na problem ubezpieczeń upraw i zwierząt przedstawił też koncepcję wykupienia przez KRUS udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych należącym do Poczty Polskiej w celu zapewnienia rolnikom możliwości kompleksowego ubezpieczania się od wszystkich rodzajów ryzyk.

Minister rolnictwa zapowiedział również, że uwagi zgłoszone przez Krajową Radę Izb Rolniczych do projektu planu strategicznego do WPR zostaną ponownie przeanalizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności