Mimo lekkiego spadku, cukier jest obecnie najdroższy od ponad trzech lat

Jak podaje FAMMU/FAPA, na nowojorskiej giełdzie towarowej kontrakt terminowy na cukier surowy z dostawą na lipiec 2016 roku został zrealizowany na 1,2 mln ton (23706 lotów). To największa od siedmiu lat dostawa w tym kontrakcie.

To największa dostawa surowego cukru w tym kontrakcie od siedmiu lat. Jest ona warta pond pół miliarda dolarów. Odbiorcami są singapurski Wilmar International Ltd. i Alvean, należący do amerykańskiego Cargilla i brazylijskiego Copersucar. Firma potwierdziła zakup 179 tys. ton. Z kolei Wilmar zrealizował większość kontraktu. Już po raz szósty z kolei firma zakupiła tak dużo surowca. Singapurczycy zazwyczaj zaopatrują rynek azjatycki i bliskowschodni.

Wraz z początkiem lipca wcześniejsze czerwcowe podwyżki zdecydowanie wyhamowały. Jak zauważa FAMMU/FAPA, przez ostatni tydzień w Londynie cukier biały stracił 0,8%, spadając do 563,5 USD/t, a w Nowym Jorku cukier surowy potaniał o 2,1% do 453,5 USD/t. W porównaniu do ubiegłego miesiąca, cukier był droższy odpowiednio o 6,8 i 4,9%. Natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku, cukier surowy podrożał aż o 67,1%, a cukier biały o 51,7%.

Źródło: FAMMU/FAPA