fbpx
Strona głównaPozostałeBioenergiaMikrobiogazownie rolnicze. Jak pozyskać energię z odchodów zwierzęcych – warsztaty

Mikrobiogazownie rolnicze. Jak pozyskać energię z odchodów zwierzęcych – warsztaty

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje warsztaty z zagospodarowania wykorzystania odchodów zwierzęcych do produkcji energii elektrycznej i ciepła w mikrobiogazowni rolniczej. Wykonawcą szkoleń jest Polska Agencja Pozyskiwania Funduszy Unijnych.

KOWR zaprasza wszystkich rolników posiadających hodowlę bydła mlecznego lub trzody chlewnej na warsztaty poświęcone zagospodarowaniu odchodów zwierzęcych (gnojowicy świńskiej) w mikrobiogazowni rolniczej. W trakcie szkolenia uczestnicy uzyskają informacje na temat rodzajów mikrobiogazowni rolniczych, doboru instalacji do ilości odpadów wytwarzanych w gospodarstwie rolnym, aspektów prawnych i procedur administracyjnych niezbędnych do uruchomienia mikrobiogazowni, warunków uzyskania wsparcia w ramach systemu FIT, kosztów i okresu zwrotu inwestycji, potencjalnych źródeł finansowania oraz praktycznych aspektów działania instalacji.

Mikrobiogazownia rolnicza wykorzystująca gnojowicę do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla hodowców bydła i trzody chlewnej. Dodatkowo, w procesie produkcji biogazu rolniczego powstaje masa pofermentacyjna, stanowiąca naturalny nawóz. Stosowanie pofermentu znacząco obniża koszty zakupu nawozów mineralnych, przyczynia się do poprawy jakości gleby, a tym samym przekłada się na wyższe plony. Korzyści wynikające z posiadania mikrobiogazowni rolniczej przekonują coraz większą liczbę rolników do inwestowania w tego typu instalacje. Więcej informacji na stronie kowr w zakładce OZE.

Jak informuje portal magazynbiomasa „mikrobiogazownie rolnicze są dostosowane do funkcjonowania na ograniczonym substracie – najczęściej stosuje się fermentatory odchodów zwierzęcych. Są idealne dla gospodarstw rolnych z własną trzodą chlewną, stadem bydła czy innego rodzaju grupą zwierząt”. W takiej biogazowni produkcja „wymaga jedynie stałej ilości odchodów zwierzęcych i niewielkiego udziału kosubstratów dla stabilizowania procesu; aby zapewnić dostateczną ilość gnojowicy od krów mlecznych, wystarczy stado wielkości 60 DJP”.

Terminy i lokalizacje warsztatów

  • Wielkopolska 7 grudnia (gnojowica świńska)

wykład – Nowa Wieś 20c; biogazownia – Nowa Wieś 39, 64-130 Rydzyna, woj. wielkopolskie,

  • Dolny Śląsk 9 grudnia (gnojowica bydlęca)

wykład – Zielona Ostoja, Szpitalna 3c, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki woj. dolnośląskie; biogazownia – OHZ Starczów, Starczów 721/2 57-240 Starczów woj. dolnośląskie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.