fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMijający tydzień na plus dla unijnych zbóż

Mijający tydzień na plus dla unijnych zbóż

Piątkowa sesja na paryskiej giełdzie surowcowej zakończyła się na plusie. Drożały zarówno pszenica, kukurydza jak i rzepak. Ceny zbóż poszły w górę względem zamknięcia poprzedniego tygodnia.

Pszenica zdrożała dziś o prawie 1 proc., zaś i kukurydza i rzepak o 0,88 proc. Dało to ceny odpowiednio 330,25, 316 i 629,25 EUR/t. Dla porównania w zeszły piątek sesja na matifie zakończyła się z cenami 315, 310,75 i 601,5 EUR/t.

Z ciekawszych informacji warto odnotować nadal dość ograniczone wobec zeszłego sezonu tempo europejskiego eksportu pszenicy; eksport pszenicy w sezonie 2022/23 na dzień 22 sierpnia wyniósł 3,75 mln t w porównaniu do 4 mln ton w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku importu rzepaku; import rzepaku w sezonie 2022/23 na dzień 22 sierpnia w wysokości wyniósł 821 196 t w porównaniu do 451 018 t z 22 sierpnia zeszłego roku.

Jeśli chodzi o kukurydzę, Komisja Europejska ze względu na upały i suszę zmniejszyła oczekiwany średni plon z 7,25 t/ha do zaledwie 6,63 t/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.