fbpx

Mija 150 lat, a oni wciąż kreują chemię…

BASF Crop Protection podsumował 2014 rok. A był to rok dla firmy dobry, rynek Środków Ochrony Roślin wzrósł o 10-15%. Specjaliści z BASF uchylili również rąbka tajemnicy i zdradzili, jakich nowości możemy się spodziewać w nadchodzącym roku…

4 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie dla dziennikarzy, w trakcie którego specjaliści z BASF Crop Protection podsumowali mijający rok. Jacek Brol, kierownik działu marketingu BASF Crop Protection Polska wspomniał o planowanym na przyszły rok otwarciu fabryki katalizatorów w Środzie Śląskiej, zmianie logo BASF oraz o okrągłej 150. rocznicy, którą firma będzie obchodzić w 2015 roku. Podkreślił również dobrą passę na rynku ŚOR: – Na rynku środków ochrony roślin był to dobry rok. Mamy trzeci rok z kolei, kiedy mówimy o wzroście rynku. I to o 10-15% wzroście. Przyczyną był długi okres wegetacji, przez co zabiegi trzeba było powtarzać więcej razy oraz wysoka presja chorób grzybowych, szczególnie w zbożach.

Większość czasu, podczas spotkania, poświęcono jednak na omówienie sytuacji na poletkach doświadczalnych BASF, zlokalizowanych w różnych regionach Polski. Dr Witold Łykowski, kierownik działu rozwoju produktów BASF, zwrócił uwagę, że z uwagi na długą jesień, a co za tym idzie, długi okres wegetacji, zboża ozime były znacznie bardziej narażone na porażenia patogenami. Inna sytuacja była w zbożach jarych – te miały bardzo dobre warunki rozwoju, na początku nie zauważano u nich żadnych patogenów. – Notowano znacznie niższą presję szkodników, jak, np. mszyce – dodał dr. Łykowski.
Podczas grudniowego spotkania przedstawiono również pozytywne rezultaty stosowania fungicydów BASF, które rolnicy w tym roku mieli okazję wypróbować na swoich uprawach. Egzamin zdała również technologia Clearfield, dzięki której można zwalczać chwasty w rzepaku ozimym. – Dzięki tej technologii jest mniej zabiegów stosowanych w rzepaku, przynajmniej o jeden mniej. Możemy śmiało powiedzieć, że technologia ta jest tak samo opłacalna w kwestii plonowania, jak metody konwencjonalne – stwierdziła Magdalena Pietrzak, specjalista ds. uprawy rzepaku BASF.
Dużo uwagi poświęcono również dotychczas obecnym na rynku produktom, jak i nowościom, które pojawią się na rynku w 2015 roku. Zapowiedziano, między innymi, wejście na rynek produktu Foban 500SC, innowacyjnej metodzie zwalczania parcha jabłoni dzięki kokryształom. Ale o tym napiszemy już wkrótce…
Renata Struzik

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.