fbpx
Strona głównaUprawaStrączkoweMieszanki zbożowo-strączkowe. Czy to ma sens? Ekspert radzi

Mieszanki zbożowo-strączkowe. Czy to ma sens? Ekspert radzi

Tego typu mieszanki wygrywają na ogół konkurencję z mieszankami międzygatunkowymi zbóż, głównie ze względu na mniejsze dawki azotu. Poza tym udział bogatych w białko nasion lub zielonki roślin strączkowych, zwiększa ich wartość paszową i zmniejsza koszty produkcji zwierzęcej.

Spośród mieszanek zbożowo-strączkowych, na gleby lżejsze polecić można  owies z grochem, przy czym na zielonkę groch pastewny, czyli peluszkę. Z kolei na gleby zwięźlejsze, zasadny jest zestaw: jęczmień + groch, bądź jęczmień + owies + groch, ewentualnie (na zielonkę) groch można zastąpić wyką siewną. Na gleby najsłabsze (V i VI klasa bonitacyjna) ze strączkowych można polecić łubin żółty, ewentualnie seradelę (jako wsiewkę w żyto) lub  mieszankę wyki ozimej z żytem, wysianej jesienią.

Zasiewy mieszane tych gatunków plonują wierniej od czystych siewów komponentów mieszanki. Przede wszystkim lepiej wykorzystują składniki mineralne i wodę z gleby, co wynika z różnic w rozwoju ich systemu korzeniowego. Zboża lepiej penetrują wierzchnią warstwę gleby, podczas gdy strączkowe sięgają głębiej. Poza tym obydwa komponenty mają różne okresy krytyczne, związane z  zapotrzebowaniem na wodę i składniki pokarmowe, dzięki czemu są bardziej tolerancyjne na mozaikowatość gleb i przebieg pogody. Innym atutem jest ich korzystny wpływ na żyzność i stan fitosanitarny gleb, a więc wartość stanowiska dla roślin następczych. Mieszanki są też mniej podatne na zachwaszczenie oraz porażenie przez choroby i szkodniki, co zmniejsza nakłady na ŚOR i nawożenie, zwłaszcza azotem. Wprawdzie jak wspomniano, można je uprawiać w różnych warunkach glebowych, jednak na glebach najlepszych (z uwagi na większą podatność na wyleganie) oraz najsłabszych (V i VI klasy) mogą być zawodne.

Uprawa i dawki nawozów pod mieszanki są podobne jak pod zboża jare, z wyjątkiem N. W lepszych stanowiskach można całkowicie zrezygnować z azotu, zaś w słabszych wysiać przedsiewnie lub pogłównie do 50 kg/ha N. Po ich zbiorze pozostaje w resztkach pożniwnych do 70 kg N/ha, dla roślin następczych, co przy obecnych cenach nawozów, daje znaczne oszczędności. Nawozy P, K i Mg zaleca się jesienią pod orkę zimową lub wiosną pod kultywator, bądź agregat, umieszczając je na głębokości 8-15 cm. Dawki należy ustalać na podstawie zasobności gleby. Mieszanki są w niewielkim stopniu porażane przez choroby i szkodniki, dlatego zbędne jest stosowanie fungi- i insektycydów. Przy ustalaniu komponentów ważny jest dobór gatunków i odmian o zbliżonej wysokości i terminie dojrzewania. Przy uprawie na nasiona, bardziej przydatne są jęczmień i groch. Owies jest wyższy i dojrzewa później, ale jest z kolei bardziej odporny na wyleganie. Można go polecić w mieszance z wyką jarą, ewentualnie wykę jarą z gorczycą białą, jako roślinę podporową dla wiotkich łodyg wyki.

Wysiew mieszanek powinien być wczesny, kiedy tylko warunki wodne pozwolą na doprawienie gleby i w miarę wczesny zasiew, zwłaszcza na lżejszych glebach. Opóźnienie siewu obniża plony  nasion obydwu komponentów, szczególnie w warunkach suchej wiosny. Ilość wysiewu ustala się oddzielnie dla każdego komponenta, w gorszych warunkach glebowych, opóźnionym terminie i niekorzystnym przebiegu pogody, podane w tabeli normy wysiewu, należałoby zwiększyć, zaś w dobrych zmniejszyć o 5-10 proc. Głębokość siewu powinna wynosić 3-4 cm na glebach zwięźlejszych i 4-5 cm na lżejszych, zaś rozstawa rzędów, jak przy siewie zbóż, a więc co 12-15 cm. Pielęgnacja herbicydowa mieszanek jest niemożliwa z uwagi na brak zalecanych preparatów. Przy opóźnionych wschodach, chwasty należy zwalczać mechanicznie poprzez bronowanie, pierwszy raz przed wschodami oraz ponownie w okresie gdy zboża wejdą w fazę krzewienia, zaś strączkowe osiągną wysokość 5 cm. Bronowanie powinno być prowadzone w poprzek lub w ukośnie do rzędów. Przy uprawie na nasiona, mieszankę należy zebrać kombajnem, po dojrzeniu nasion w strąkach, by nie dopuścić do ich samo osypywania.

Norma wysiewu w kg/ha jęczmienia, owsa i grochu w mieszankach 2- lub 3-składnikowych
Norma wysiewu w kg/ha jęczmienia, owsa i grochu w mieszankach 2- lub 3-składnikowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.