fbpx
Strona głównaPozostałeMiesięczna prognoza amerykańskiego ministerstwa rolnictwa

Miesięczna prognoza amerykańskiego ministerstwa rolnictwa

Miesięczna prognoza amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa z dnia wczorajszego dotycząca produkcji, spożycia, i zapasów końcowych na rok zbiorów 2005/06 nie zawiera żadnych niespodzianek, i należy ją traktować jako neutralną. Decydującą sprawą dla rynku w chwili obecnej jest pogoda i prognozy na przyszłość. N

Problemy z lodem na Morzu Czarnym i na wielu europejskich wewnętrznych drogach wodnych zapewniają w chwili obecnej dobry popyt na dobrej jakości pszenicę UE. Niemiecki rynek pszenicy konsumpcyjnej był w ciągu ostatniego tygodnia bardziej stały w nadziei na to, że rosnący US$ i dalsze problemy z lodem na Morzu Czarnym mogłyby przygotować drogę na większy eksport na Środkowy Wschód.

Rynek wspiera też obawa przed znacznymi szkodami spowodowanymi mrozem w Europie Środkowej i Wschodniej, zmartwienie, że powtórzy się zeszłoroczna susza w Hiszpanii, Portugalii i południowo-zachodniej Francji, a także troska o zbyt małe opady w niektórych najważniejszych pszenicznych obszarach USA.

Po stronie popytu Indie po raz pierwszy od 1999 roku rozpisały ofertę przetargową na zakup 500.000 ton pszenicy bez cła importowego z dostawą na luty/maj 2006, a Irak zapowiedział ofertę przetargową za zakup 1 mln ton pszenicy z dostawą w pierwszym półroczu 2006. Egipt właśnie zawarł kontrakt z Australią i Francją na zakup 240.000 ton pszenicy.

UE sprzedała wczoraj 410.000 ton pszenicy z wolnego rynku (dopłata 3,00 euro za tonę) i z magazynów interwencyjnych do krajów trzecich, a Francja zapewniła sobie zamówienie na 60.000 ton pszenicy do Egiptu. UE sprzedała także 118.000 ton jęczmienia z wolnego rynku (dopłata 2,95 euro za tonę) i z magazynów interwencyjnych do krajów trzecich.

Sprzedaż z magazynów interwencyjnych odbywa się nadal przede wszystkim z Niemiec i Francji, natomiast ani jeden kilogram nie ubywa z ciężkich logistycznie i otoczonych tylko lądem magazynów interwencyjnych na Węgrzech. Obecnie zgłoszono łącznie 7.250.000 ton pszenicy, jęczmienia i kukurydzy do interwencji w tym roku zbiorów, z czego same tylko Węgry objęły 3.775.000 ton.

Z wyżej wymienionych przyczyn rynek pszenicy konsumpcyjnej w UE stabilizował się w ostatnich tygodniach. Jednakże tylko pszenica wysokiej jakości z wysoką zawartością białka cieszy się dobrym wzrostem cen. U nas w kraju cena pszenicy FOB Wyspy i cena pszenicy dostarczanej na Jutlandię w zasadzie nie zmieniała się od połowy listopada ubiegłego roku. Cena jęczmienia paszowego w naszym kraju i w UE jest dziś nawet niższa niż na początku listopada. Miesięczne wzrosty przepadły.

Pozdrowienia
grupa zbożowa dlg

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.