fbpx

Międzyplon ścierniskowy pod EFA – do kiedy siew?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy, którzy posiadają więcej niż 15 ha gruntów ornych zobowiązani są do utrzymania tzw. obszarów proekologicznych (EFA), na co najmniej 5 proc. powierzchni tych upraw w gospodarstwie.

Samasz loteria - baner

Jednym z elementów proekologicznych są międzyplony ścierniskowe, najbardziej popularne wśród rolników, którzy nie posiadają naturalnych powierzchni proekologicznych tj. np. zagajniki śródpolne, żywopłoty czy strefy buforowe.

Żeby uznać międzyplon ścierniskowy w ramach EFA powinny być to mieszanki złożone z co najmniej dwóch gatunków roślin z następujących grup: rośliny bobowate grubonasiennych, bobowate drobnonasienne, zboża, pastewne, oleiste czy miododajne.

Należy pamiętać, że mieszanki które będą składały się tylko z gatunków zbóż nie będą uznawane za obszar proekologiczny (EFA).

Jednym z wymogów w międzyplonach EFA jest zakaz stosowania środków ochrony roślin, a także zabroniony jest wysiew zaprawianych nasion.

Bardzo ważny jest termin wysiewu takiej mieszanki. Mamy do wyboru dwa warianty:

  1. Stały termin wysiewu i utrzymania mieszanki
  • Wysiew w terminie 1 lipca – 20 sierpnia
  • Utrzymanie międzyplonu na polu co najmniej do 15 października
  1. Indywidualne podejście
  • Wysiew w terminie 1 lipca – 20 sierpnia
  • Utrzymanie międzyplonu na polu przez co najmniej 8 tygodni

W przypadku wybrania wariantu drugiego (indywidualnego podejścia), ważnym jest zgłoszenie stosownego oświadczenia do BP ARiMR w przeciągu 7 dni od daty wysiewu. Gdy termin zostanie przegapiony automatycznie będzie obowiązywać wariant pierwszy, czyli utrzymanie międzyplonu do 15 października. Fakt ten może utrudnić siew zbóż ozimych w optymalnym terminie.

>>>Jakie rośliny siać w międzyplonie? Propozycje, terminy i normy wysiewu

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.