Międzynarodowy Zielony Tydzień 2011

Międzynarodowy Zielony Tydzień (21 – 30 stycznia 2011 r., Berlin) to jedyna w swoim rodzaju międzynarodowa wystawa osiągnięć przemysłu spożywczego, rolnictwa i ogrodnictwa. Jej historia sięga 1926 roku. Od tego czasu pojawiają się w Berlinie znani producenci z całego świata. Są wśród nich producenci artykułów mięsnych, przetworów mlecznych, wina, piwa, wódki itp. Dochodzą do tego świeże produkty wszelkiego rodzaju, wędliny, owoce morza, herbaty, zioła, przyprawy, artykuły rolnicze, urządzenia, maszyny, szklarnie, materiały ogrodnicze oraz sprzęt i wyposażenie kuchni i gospodarstw domowych.

W 2011 Polska jest krajem partnerskim, współorganizującym Targi Grune Woche. Ceremonia otwarcia odbędzie się w prawdziwie polskiej atmosferze. Na stołach będą gościć polskie specjały regionalne i tradycyjne stanowiące przedsmak Zielonego Tygodnia”. Obok tradycyjnych polskich piw i win goście będą mogli rozkoszować się daniami regionalnymi takimi jak golonka marynowana w piwie, kluski śląskie czy czerwona kapusta. Nie zabraknie również polskich wędlin i pasztetów oraz tradycyjnych dodatków kuchni polskiej jak chleb staropolski, sos tatarski, chrzan a także szeregu marynowanych warzyw, z których słynie polska kuchnia.
Jako “niezwykłą podróż śladami geniuszu muzycznego”, organizatorzy określają przygotowany, specjalnie na ceremonię otwarcia Targów, program artystyczny zatytułowany “Rock Loves Chopin”.
Fryderyk Chopin jest bez wątpienia najlepiej znanym polskim kompozytorem a jego klasyczne dzieła zostaną zaprezentowane w niepowtarzalnych interpretacjach przez najlepszych polskich muzyków, w tym pianistę Karola Radziwonowicza.
Konferansjerem wieczoru będzie niemiecki aktor i artysta kabaretowy Steffen Moeller, związany z Polską od 1994 roku, odznaczony niemieckim Orderem Zasługi w 2005 r. za zasługi dla stosunków polsko-niemieckich.
Oficjalne otwarcie Międzynarodowych Targów Grune Woche 2011 dla zwiedzających odbędzie się 21 stycznia pomiędzy 07:45 a 8 rano w hali 11.2 na stoisku partnera Targów – Polski. Zielony Tydzień 2011 dla zwiedzających otworzy Ilse Aigner, minister ds. żywności, rolnictwa i ochrony konsumentów Republiki Federalnej Niemiec.
Targi Grune Woche w Berlinie to nie tylko wystawcy i zwiedzający, to także około 300 kongresów, seminariów, dyskusji, paneli i warsztatów towarzyszących największej na świecie wystawie poświęconej rolnictwu, konsumpcji żywności i ogrodnictwu. Corocznie Targi Grune Woche stwarzają okazję dla dyskusji na temat bieżących wydarzeń zachodzących na rynkach rolno-spożywczych. W bieżącym roku, w ramach Zielonego Tygodnia, odbędą się między innymi: 8. Międzynarodowy Kongres Biopaliw, forum nt przyszłości rozwoju obszarów wiejskich, Globalne Forum Rolnicze pod hasłem “globalnie – regionalnie – lokalnie” z udziałem ministrów rolnictwa wielu krajów.
W 2010 roku Międzynarodowe Targi Grune Woche zgromadziły w Berlinie 1600 wystawców z 56 krajów świata oraz ponad 400 tys zwiedzających. W trwającym podczas ubiegłorocznych Targów Globalnym Forum Rolniczym, udział wzięło 50 ministrów rolnictwa i ponad 200 polityków z całego świata.