Międzynarodowy Silnik Roku 2011

Deszcz nagród dla silnika TwinAir. W ramach konkursu International Engine of the Year 2011″ rewolucyjny silnik TwinAir produkowany przez Fiat Powertrain został uhonorowany czterema nagrodami, wyprzedzając inne silniki konkurencji we wszystkich kategoriach, w których startował.”

Jury złożone z 76 dziennikarzy i ekspertów, pochodzących z 36 krajów, nie tylko potwierdziło sukces silnika TwinAir w odpowiadającej mu kategorii pojemności (poniżej 1.000 cm3), ale ogłosiło go Międzynarodowym Silnikiem Roku 2011″.
Silnik TwinAir z Fiat Powertrain otrzymał także nagrody dla najlepszego debiutu (“Best New Engine 2011”) oraz dla najbardziej ekologicznej jednostki napędowej (“Best Green Engine 2011”).
Ten bezprecedensowy sukces dokłada się do zeszłorocznej nagrody “Best New Engine 2010”, którą zdobył silnik 1.4 MultiAir Turbo i potwierdza pozycję Fiat Powertrain jako lidera w rozwoju i produkcji jednostek napędowych o małej pojemności, zaawansowanych technologicznie i o ograniczonym szkodliwym wpływie na środowisko naturalne.
Aktualnie dostępny w konfiguracji Turbo o mocy 85 KM w modelu Fiat 500/500C oraz już niedługo w nowej Lancii Ypsilon, silnik TwinAir zostanie w najbliższym czasie wprowadzony na rynek również w wersji wolnossącej o mocy 65 KM oraz w kolejnej wersji Turbo o wysokiej mocy 105 KM, plasującej go na szczycie kategorii jeśli chodzi o uzyskiwany stosunek mocy do pojemności skokowej (120 KM/litr). Ponadto zostanie też wprowadzona ekologiczna wersja Turbo bi-fuel o mocy 80 KM. Wydajne silniki z rodziny TwinAir stanowią maksymalne osiągnięcia koncepcji downsizing, dysponują ponadto wyrafinowaną technologią MultiAir dla inteligentnego zarządzania zaworami dolotowymi, co zapewnia błyskotliwe osiągi i jednocześnie zmniejszają zużycie paliwa oraz emisję CO2 .
Źródło: Fiat Auto Poland”