fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMiędzynarodowa Rada Zbożowa obniża prognozy światowej produkcji zbóż

Międzynarodowa Rada Zbożowa obniża prognozy światowej produkcji zbóż

Jak podaje serwis e-WGT, Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła w stosunku do prognoz ze stycznia o 8 mln ton globalną produkcję zbóż w sezonie 2022/2023. Spadły także prognozy dotyczące światowej konsumpcji – o 9 mln ton.

Łącznie światowa produkcja zbóż ma spaść o 42 mln ton r/r przede wszystkim ze względu na spadek produkcji kukurydzy i sorgo. Spodziewane są wyższe zbiory pszenicy, jęczmienia i owsa, jednak nie nadrobią one strat. Prognozowany jest także spadek globalnych zapasów zbóż – o 18 mln ton.

– Wstępne prognozy IGC na sezon 2023/24 obejmują nieznaczny wzrost światowej powierzchni zbiorów kukurydzy, ale przy niższym areale jęczmienia. Biorąc pod uwagę niepewność co do działalności rolniczej na terenach niekontrolowanych, dane dla Ukrainy są wysoce hipotetyczne, ale z wstępnym przewidywanym obszarem znacznie niższym r/r. Perspektywy światowej pszenicy przewidują mniejszą podaż, a przy ogólnej tendencji do wzrostu konsumpcji prognozuje się, że zapasy będą się kurczyć – informuje e-WGT.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.