fbpx

Mercosur: Francja w “ogniach gniewu”, prezydent Macron zapowiada weto

Francuscy rolnicy rozpoczęli protest przeciwko umowie UE-Mercosur. W całym kraju rozpoczęła się budowa punktów demonstracyjnych, płonąć będą “ognie gniewu”. Prezydent zapowiada weto, wspiera go rząd i Parlament Francji.  

Francja protestuje

Pierwsze wiece rolnicze rozpoczęły się już w niedzielę 17 listopada. Wzięło w nich udział prawie 300 rolników z FNSEA (Krajowa Federacja Związków Rolników) i JA (Młodzi Rolnicy). Protesty nie będą polegały na blokadach dróg, ale Francuzi planują kontrolować ciężarówki. Zresztą, minister spraw wewnętrznych Francji Bruno Retailleau ostrzegł rolników, że nie będzie tolerancji dla blokad dróg.  

– Celem tej operacji nie jest uniemożliwienie ludziom pójścia do pracy, ale raczej uświadomienie Francuzom, jaka jest obecnie sytuacja rolnictwa – wyjaśniał prezes FNSEA Arnaud Rousseau cytowany przez francuski CNEWS. 

– Rozpoczyna się budowa 85 punktów demonstracyjnych, nie chcemy betonowej blokady, jak widzieliśmy w zeszłym roku – powiedział w poniedziałek rano w RMC, prezes Młodych Rolników Pierrick Horel. 

Zapłoną “ognie gniewu”

Organizacje rolnicze zapowiadają też zapalenie “ogni gniewu” we wszystkich prefekturach Francji, wyrażających symbolicznie radykalne nastroje rolników 

Prezydent Macron, przebywający w Brazylii na szczycie G20 wezwał rolników do spokoju, ale jego apel został odrzucony: 

– Rzeczywistość jest taka, że nie jest już w stanie przekonać. Aby uspokoić społeczność rolniczą: Prezydent musi wyraźnie ogłosić, że skorzysta z weta Francji w sprawie porozumienia Mercosur, jeśli zostanie mu przedstawione do podpisu – powiedział na X rzecznik FNSEA Yohann Barbe. 

Rząd Francji stoi za rolnikami

Emmanuel Macron nie zamierza przeciwstawiać się woli rolników, o czym poinformował Le Monde. – Francja nie podpisze tego traktatu w jego obecnej formie – powiedział Macron w niedzielę 17 listopada z Argentyny.  

Zdecydowany sprzeciw wyraził także premier Michel Barnier oraz minister handlu François d’Orcival. Ich słowa cytuje Le Monde:

– Musimy głosować przeciwko i przekonać inne kraje: nie możemy być najbardziej cnotliwymi krajami na świecie i pozostawić nasze drzwi całkowicie otwarte – mówi minister ds. handlu. 

Sprzeciw wyraża również 600 francuskich parlamentarzystów: “Odmawiamy otwarcia rynków europejskich na kurczaki wspomagane antybiotykami, wołowinę hodowaną na wylesionych obszarach, kukurydzę traktowaną atrazyną” – czytamy w Le Monde.

– Dziś francuska klasa polityczna jako całość ma negatywną opinię na temat Mercosuru, więc wszyscy francuscy eurodeputowani mogliby głosować przeciw. Wyzwaniem jest przekonanie komisarzy i europosłów z innych krajów – mówi dla Le Figaro minister d’Orcival. zapewniając, że Francja korzysta ze wsparcia w Unii. – Nie mogę ujawnić swoich asów, ale Francja nie jest odizolowana i pracujemy.  

źródło: CNEWS, LeMonde, LeFigaro, X

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.