Medalowa trójka John Deere

Wśród 28 medalistów zbliżającej się lutowej edycji Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa POLAGRA PREMIERY 2012 trzy złote krążki otrzymały maszyny John Deere: ciągnik rolniczy 7280R, kombajn serii S z systemem Machine Sync oraz prasy zwijające serii 900. Przyjrzyjmy się charakterystyce nagrodzonych maszyn, a po szersze informacje zapraszamy od 16 do 19 lutego do Poznania.

Ciągnik rolniczy 7280R John Deere
Wszystkie silniki z nowej serii ciągników 7R spełniają wymagania rygorystycznej normy emisji spalin Stage IIIB, przy zastosowaniu wyłącznie oleju napędowego. Silnik PowerTech PVX o pojemności 9l w nagrodzonym modelu 7280R – wyposażono w turbosprężarkę o zmiennej geometrii (VGT), układ recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtry spalin obejmujące utleniający reaktor katalityczny (DOC), oraz filtr cząstek stałych (DPF).
Dzięki Inteligentnemu Zarządzaniu Mocą (IPM), silnik PowerTech PVX oferuje dodatkowe 30 KM mocy, zapewniając lepszy stosunek masy do mocy do transportu drogowego i niestacjonarnych zastosowań WOM. W wyniku tego, ciągnik charakteryzuje się natychmiastowym przyspieszeniem, gdy jest najbardziej potrzebne, na przykład podczas jazdy pod górę z dużym obciążeniem. 544-litrowy (maksymalna pojemność) zbiornik paliwa zapewnia również wiele godzin wydajnej i ciągłej pracy z mniejszą liczbą przystanków na tankowanie.
Oprócz silnika, kilka innych funkcji w znacznym stopniu przyczynia się do optymalnego zużycia paliwa, na przykład elektronicznie sterowany układ chłodzenia z wentylatorem wiskotycznym, który automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora do zmian obciążenia. Układ typu push fan” steruje kierunkiem przepływu powietrza w celu zmaksymalizowania wydajności układu chłodzenia poprzez wtłaczanie powietrza do komory silnika zamiast jego zasysania. Pozwala to zminimalizować zasysanie brudu i utrzymać chłodnicę w czystości.
7280R jest wyposażony w układ elektroniczny kierowniczy ActiveCommand Steering. Opcjonalny układ ActiveCommand Steering automatycznie dobiera siłę potrzebną do kierowania, by zoptymalizować sterowanie maszyną w zależności od panujących na drodze warunków. Dodatkowo, kabina CommandView II z konsolą CommandArm oraz wyświetlaczem GreenStar 3 CommandCenter wraz z opcjonalnym siedziskiem ActiveSeat, które zostało nagrodzone srebrnym medalem w tym roku, zapewnia niezwykle komfortowe warunki pracy.

Kombajn John Deere serii S z systemem Machine Sync
Atrakcyjna stylistyka nowych kombajnów serii S kryje w sobie części składowe i układy kombajnu zaprojektowane w celu uzyskania maksymalnie długiego czasu sprawności maszyny i jak najwyższej wydajności pracy.
Nowe kombajny John Deere serii S posiadają 9,0 lub 13,5-litrowe silniki PowerTech PSX zgodne z normą emisji spalin Stage IIIB. Wysokoprężne silniki z systemem common rail (HP-CR) wyposażone są w dwie turbosprężarki uzyskujące wyższe ciśnienie doładowania, cztery zawory na cylinder w celu zwiększenia przepływu powietrza, elektroniczne sterowanie silnika i spalin (EGR) system obniżenia temperatury spalania, a tym samym zmniejszający emisję NOx.
Silniki PowerTech PSX zapewniają połączenie trzech elementów – dodatkową moc w trakcie pracy, zwiększoną moc przy rozładunku i informację o wykorzystaniu mocy silnika – w celu zapewnienia najlepszej charakterystyki pracy silnika i poziomu mocy w czasie zbierania plonów pod obciążeniem. Dzięki temu łatwiej pracować na granicy możliwości przerobowych kombajnu, zwłaszcza przy rozładunku podczas zbioru.
Nowa Kabina Premium w kombajnach serii S nie tylko zapewnia skupienie, komfort oraz wysoką produktywność operatora, ale także cechuje się logicznie oraz ergonomicznie zaprojektowanymi kontrolerami pracy kombajnu. Dzięki 30 procentowej większej przestrzeni kabiny, siedzenie operatora jest bardziej komfortowe z funkcją amortyzacji pneumatycznej w czterech kierunkach, plus z regulacją odcinka lędźwiowego oparcia pleców, co pozwala operatorowi w pełni skupić się na wykonaniu pracy. Kabina Premium zapewnia również pełną kontrolę nad wszystkimi operacjami w trakcie zbiorów, poprzez podłokietnik CommandTouch, wyświetlacz GreenStar 3 CommandCenter lub 2630, wyświetlacz na słupku narożnym i podwójnie uchylna kolumny kierownicy.
Nowy mechanizm czyszczący posiada duże, jednolite sito kłosowe i o 19 % większe sito ziarnowe. Sito kłosowe wymaga mniejszej regulacji, nawet na zboczach, i ma największą prędkość i najdłuższy skok wśród maszyn oferowanych na rynku.
W zależności od modelu i konfiguracji Hillmaster, kombajny John Deere serii S są wyposażone w 10600 lub 14100-litrowy zbiornik na ziarno, które wyposażony jest w hydrauliczne składanie pokrywy załączane jednym naciśnięciem przycisku. Rozkładana rura wyładowcza ma wydajność rozładunku do 135 litrów ziarna na sekundę, i jest w stanie opróżnić jeden z największych zbiornik ziarna na rynku w ciągu zaledwie 105 sekund. Elektro-hydrauliczny napęd zapewnia płynne rozpoczęcie procesu rozładunku, który może być monitorowany za pomocą funkcji video z ekranu dotykowego GreenStar 3.
Kombajny serii S są wyposażone w nowy rozdrabniacz słomy oraz 44 obrotowe noże w celu zapewnienia sprawnego rozrzucenia materiału do szerokości 9 m. Opcjonalny rozrzutnik PowerCast jest dostępny w celu rozrzucenia materiału na jeszcze większą szerokość. Wyposażony w elektroniczne kierownice, system dystrybucji resztek pożniwnych może być regulowany za pomocą wyświetlacza w kabinie.

Prasy zwijające John Deere serii 900
Prasy zwijające nowej generacji o zmiennej komorze prasowania serii 900 z fabryki John Deere w Arc-Les-Gray, zostały zaprojektowane pod kątem specyficznych wymagań usługodawców i dużych gospodarstw o profilu produkcji zwierzęcej.
Zarówno model 960, jak i 990 o średnicy beli odpowiednio 80-160 cm i 80-185 cm, reprezentują najwyższy poziom technologii znacząco zwiększając wydajność i przepustowość, gęstości beli oraz komfort operatora. Dodatkowo, konstrukcja pełnej ramy zapewnia trwałość i niezawodność przejmując wszelkie zewnętrzne obciążenia działające na komorę prasowania.
Kluczową cechą tych pras jest system błyskawicznego rozładunku (SBW, ang. FRS), który umożliwia wyładowanie gotowej beli w czasie poniżej pięciu sekund. Zamiast tradycyjnej tylnej pokrywy zastosowano lekką ‘kurtynę’ z tyłu prasy, co znacznie przyspiesza proces wyrzutu beli. Tak więc nowy SBW umożliwia zaoszczędzenie do godziny dziennie podczas pracy w polu.
Aby poprawić przepływ masy i zwiększyć niezawodność, nowo zaprojektowany podbieracz o wysokiej przepustowości wyposażono w pięć rzędów palców (a nie w cztery, jak w tradycyjnych modelach) oraz wysokowydajny rotor dostępny z 13- lub 25-cioma nożami, w pełni zintegrowany ze ślimakami zbierającymi.
Prasy serii 900 są również wyposażone w nowy system opuszczanej podłogi podbieracza, działający na pełnej szerokości rotora i umożliwiający łatwe odblokowanie prasy w przypadku jej zablokowania.
Maksymalna gęstość beli to zasługa nowej koncepcji komory pasowania MaxD, co przekłada się na mniejszą liczbę bel na hektar, wymagających owinięcia i przetransportowania. W konstrukcji wykorzystano przesunięte ramię zagęszczające, które przekazuje optymalne napięcie na dwa niełączone szerokie pasy. Dodatkowo, dwie ruchome ściany boczne zapewniają osiągnięcie maksymalnej wydajności bez ryzyka zakleszczenia się beli w komorze. Trzy napędzane rolki wewnątrz komory pozwalają na łatwy start beli, szczególnie w wilgotnych warunkach.
Aby zapewnić stałą kontrolę wzrokową procesu owijania w nowych prasach serii 900, układ owijania siatką jest umieszczony z przodu maszyny. Siatka jest wciągana bezpośrednio do komory prasowania, dzięki czemu unika się zapchania, bez względu na rodzaj (CoverEdge lub Edge to Edge) lub długość używanej siatki.
Aby w dalszym stopniu zwiększyć efektywność podczas długich dni pracy, prasy serii 900 posiadają certyfikat ISOBUS i można je wyposażyć w wyświetlacz GreenStar 1800. Pokazuje on większość kluczowych ustawień i funkcji maszyny, włącznie z gęstością i rozmiarem beli, ciśnieniem i średnicą miękkiego rdzenia, wyborem noży oraz działaniem systemu opuszczanej podłogi do usuwania zapchań.
Od 2012 r. nowe prasy zwijające serii 900 będą dostępne z systemem automatyzacji ciągnik – narzędzie (TIA)*. Podczas pracy z ciągnikiem wyposażonym w ISOBUS, przekładnię bezstopniową i elektroniczne zawory hydrauliki zewnętrznej, system automatyzacji prasy obniży też nakłady pracy w znacznym stopniu – operator nie będzie musiał zatrzymywać ciągnika w celu otwarcia i zamknięcia tylnej osłony, TIA kieruje wszystkim, a proces belowania zostanie wznowiony za dotknięciem palca.
*System automatyzacji ciągnik – narzędzie (TIA) John Deere nowej prasy zmiennokomorowej serii 900 z fabryki Arc-Les-Gray otrzymał złoty medal SIMA 2011 za nowatorską konstrukcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności