Medale EuroTier 2016 rozdane!

Targi EuroTier 2016 w Hanowerze zbliżają się wielkimi krokami. Co prawda zostało jeszcze około półtora miesiąca, ale laureaci plebiscytu na najbardziej innowacyjne produkty zostali już wybrani i ogłoszeni. Prezentujemy więc 25 medalistów tegorocznych targów.

Niezależna komisja ekspertów, powołana przez DLG (Niemieckie Stowarzyszenie Rolnictwa) wybrała już 25 zwycięzców plebiscytu na Nagrodę Innowacji EuroTier. Laureaci zostali wybrani spośród 251 nadesłanych zgłoszeń. Produkty wyróżnione w tym konkursie są wybierane na podstawie surowych kryteriów oceny. Łącznie dwadzieścia pięć innowacyjnych produktów otrzyma złote lub srebrne medale. Zostaną one wręczone podczas uroczystej gali otwarcia targów EuroTier, 14 listopada br.

Przedstawiamy Państwu laureatów tego prestiżowego plebiscytu:

 • Poultry Star – producentów: Biotin GmbH, Getzersdorf, Austria

Produkt ten stabilizuje florę bakteryjną w jelitach drobiu, przeznaczony jest zarówno dla kurcząt po wykluciu, jak i dorosłych osobników, np. po kuracji antybiotykowej. Jest to suplement diety na bazie wyselekcjonowanych probiotycznych mikroorganizmów i prebiotycznych fruktooligosacharydy

 • EASY!Force myjka ciśnieniowa – producentów: Alfred Kärcher Vertriebs GmbH, Winnenden, Niemcy

Myjka ciśnieniowa do czyszczenia zimną lub gorącą wodą. Kärcher opracował EASY!Force myjkę, która zdecydowanie ułatwia pracę z tego typu sprzętem. Do korzystania z niej nie jest potrzebne wykorzystanie tak dużej siły, jak było to w dotychczasowych modelach.

 • CLIP-ON – producentów: AKROH Industries B.V., Zwolle, Holandia

Numery identyfikacyjne dla krów, umieszczane na kołnierzach często ulegają zabrudzeniu lub zerwaniu, co utrudnia ich identyfikację. CLIP-ON to nowy produkt od AKROH Industries, który rozwiązuje ten problem – dzięki niemu obroże pozostają na krowie, a zerwane cyfry można uzupełnić, wpinając je w obrożę.

 • THE CUDDLE BOX – producentów: SPINDER B.V., Harkema, Holandia

Produkt ten zapewnia stałyi bezpieczny dostęp krowy do nowo narodzonego cielaka oraz rolnika do krowy. Przednia część CUDDLE BOX zawiera plastikowe pudło, w którym nowo narodzone cielęta mogą być umieszczone w sposób bezpieczny i czysty. Krowy mogą łatwo do nich dotrzeć, a wejście do CUDDLE BOX pozwala na łatwy i bezpieczny kontakt rolnika z krową, dzięki któremu może ona być nawet dojona.

 • Smart Calf System – producentów: Förster-Technik, Engen, Niemcy

System ten oferuje szeroką gamę modułów do monitorowania cieląt, zarówno w ciągu dnia, jak i w czasie, gdy są karmione lub piją wodę. System obsługuje także elektroniczną lokalizację cieląt. System gromadzi dane istotne do oceny ich zdrowia. Jako pierwszy, system zawiera moduł z wyświetlaczem LED na obrożach cieląt, co umożliwia ich łatwą i szybką lokalizację.

 • Milchtaxi 4.0 (Milk Taxi) – producentów: Holm & Laue GmbH & Co. KG, Westerrönfeld, Germany

Produkt niezbędny w gospodarstwach, gdzie mleko musi być dostarczane do cieląt, pokonując dłuższy dystans. Możliwe jest również karmienie zgodnie z konkretnymi wytycznymi co do wieku cieląt lub indywidualnym systemem karmienia konkretnego zwierzęcia. Objętość mleka w pojemniku jest dokładnie wyświetlana, a system oblicza wymagane ilości mleka w proszku i wody. Cały proces jest rejestrowany i przesyłany do komputera przez Wi-Fi do aplikacji CalfGuide app.

 • Triomatic T40 New Edition z nowym systemem cięcia – producentów: Trioliet B.V., Oldenzaal, Holandia

Nowy system tnący z obrotowymi nożami w połączeniu z Triomatic T40 New Edition umożliwia przeniesienie kiszonki z bel lub bloków z minimalną utratą resztek kiszonki oraz utrzymuje odpowiednią strukturę paszy.

 • Wicky – producentów: WASSERBAUER GmbH Fütterungssysteme, Waldneukirchen,
  Austria

Okrywa silosów moblinych Wicky pozwala na utrzymanie wysokiej jakości kiszonki, zapobiegając powierzchniowemu ogrzewaniu wtórnemu oraz żerowaniu ptaków. Wraz z pobieraniem kiszonki, a więc ubywaniem jej w silosie, okrywa automatycznie cofa się, utrzymując odpowiednie warunki wewnątrz silosu.

 • Pasteur HT 250 – producentów: Martin Förster GmbH, Engen, Niemcy

Pasteur HT 250 został specjalnie opracowany, aby zaspokoić potrzeby odchowu cieląt w pierwszych tygodniach ich życia. Dzięki specjalnej innowacyjnej technologii procesu pasteryzacji, mleko jest odprowadzane z urządzenia w temperaturze pozwalającej na spożycie i może być podawane bezpośrednio, zapewniając nowo urodzonym cielętom optymalne dostarczenie ważnych przeciwciał.

 • V-READY to Feed Optical Mix Control – producentów: Bernard van Lengerich Maschinenfabrik GmbH & Co. KG, Emsbüren, Niemcy

Jest to optyczny system pomiarowy, który wykorzystuje komputerowe przetwarzanie i analizy do oceny jednorodności mieszanek paszowych w wozach paszowych podczas procesu mieszania. Wyniki są wyświetlane użytkownikom poprzez system sygnalizacji świetlnej.

 • VISIOMIX – producentów: Dinamica Generale S.p.A., Poggio Rusco (MN), Włochy

Jest to system, który wykorzystuje komputerowe przetwarzanie i analizy obrazu do rejestrowania i oceny zmian strukturalnych w mieszankach paszowych wewnątrz wozów paszowych w czasie rzeczywistym podczas procesu mieszania. System umożliwia zidentyfikowanie niepożądanych zmian strukturalnych paszy, które zostaną określone w trakcie procesu mieszania, dzięki czemu użytkownik może reagować poprzez dostosowanie czasu trwania procesu mieszania lub dodanie większej ilości elementów składowych danej mieszanki paszowej.

 • TARSA cow mats – producentów: Gummiwerk KRAIBURG Elastik GmbH & Co. KG, Tittmoning, Niemcy

Te maty dla krów znacznie różnią się od tradycyjnych mat gumowych w zakresie doboru materiałów, projektowania i konstrukcji. Składają się one z trzech warstw wykonanych z różnych mieszanek gumowych i pianki. Zapewniają one najwyższej jakości sprężystość i jędrność przy jednoczesnej wysokiej trwałości.

 • Einstreu-Meister (Bedding Master) – producentów: Hartmann GmbH & Co. KG, Edelsfeld, Niemcy

Einstreu-Meister to samobieżne urządzenie do zautomatyzowanego transportu słomy do boksów krów mlecznych. Jest ono wyposażone w opatentowane czujniki ruchu, które pozwalają na identyfikację poszczególnych kabin. Jeśli wewnątrz znajduje się krowa, wyściółka nie jest podawana. Będzie ona podana podczas kolejnej rundy przejazdu. Einstreu-Meister to forma inteligentnego robota, który umożliwia zautomatyzowany proces dystrybucji słomy do boksów.

 • CulinaFlex – producentów: Big Dutchman International GmbH, Pig Division, Vechta, Niemcy

Big Dutchman opracował nowatorski system CulinaFlex dla prosiąt w systemie żywienia karmienia piersią. Łączy on konwencjonalny zawór membranowy do linii zasilającej do koryta, powyżej odgałęzienia, z zaworem CulinaFlex, który znajduje się wewnątrz samego odgałęzienia. Działa on jak zawór zaciskowy, aby do paszy nie dostało się powietrze, powodując jej psucie.

 • PiggyCheck – producentów: Meier-Brakenberg GmbH & Co. KG, Extertal, Niemcy

Aplikacja PiggyCheck opracowany przez firmę Meier-Brakenberg to nowe oprogramowanie, które wykorzystuje kamery 3D, aby sprawdzić ciężar ciała tuczników bez bezpośredniego kontaktu z nimi, podczas gdy świnie pozostają w swoich boksach. To znacznie ułatwia proces klasyfikacji tuczników przed ubojem. Program można uruchomić na konwencjonalnych smartfonach i tabletach z kamerami 3D.

 • Square Line – producentów: V.V.M TechTrade GmbH, Steinfeld-Mühlen, Niemcy

Odczyt ustawień na urządzeniach pomiarowych, szczególnie tych instalowanych w systemach przenośnikowych paszy jest trudny. Dzięki Square Line montaż dozowników może być odpowiednio dostosowany, dozowniki pomiarowe mogą być obracane, aby umożliwić ich instalowanie zarówno wzdłuż, jak i i poziomo do rury transportującej.

 • Konus mixing auger – producentów: TEWE-Elektronic GmbH & Co. KG, Vreden, Niemcy

Urządzenia mieszające w konwencjonalnych systemach wsadowych do mieszania pasz suchych zwykle znajdują się na środku zbiorników. Przez to komponenty pazy często osiadają na ścianach zbiorników. W Konus zastosowano świder, znajdujący się wzdłuż wewnętrznej krawędzi, który zbiera materiał paszowy wzdłuż ścian, skąd następnie opada w dół i do wewnątrz zbiornika.

 • CHAINFEED Hopper Rotodos – producentów: TEWE-Elektronic GmbH & Co. KG, Vreden, Niemcy

W urządzeniu CHAINFEED Hopper Rotodos lej dozownika do silosów i zbiorników buforowych został wyposażony w wirnik do dozowania paszy na przenośnikach łańcuchowych. Posiada on osiem komór w dolnej części zbiornika dozującego. Gdy wirnik obraca się wokół swojej osi poziomej, pasza jest równomiernie dozowana na przenośnik łańcucha w poprzek całej szerokości lejka dozownika.

 • Nutrition Easy@ – producentów: EW Nutrition, Visbek, Niemcy

System Nutrition Easy@ pozwala na bardzo precyzyjne dozowanie produktów dla zwiększenia wydajności i zdrowia drobiu bezpośrednio do paszy. Dodatki są oferowane w postaci roztworów wodnych, w połączeniu z systemem natryskowym, rozpylającym roztwór na paszę z szybkością, która jest regulowana przez prędkość linii zasilającej.

 • Optima E-Control – producentów: Lubing Maschinenfabrik, Barnstorf, Niemcy

System Optima E-Control sprawdza i kontroluje ciśnienie w liniach dostarczających wodę do poideł dla drobiu. Dzięki temu zapewnia odpowiednią funkcjonalność zaworów w systemie.

 • Polytron C300 – producentów: Dräger – Drägerwerk AG & Co. KGaA, Lübeck, Niemcy

Dräger Polytron C300 to pierwszy czujnik elektrochemiczny do ciągłego pomiaru stężenia amoniaku w budynkach inwentarskich. Próbki gazu dostarczane są do czujnika poprzez dyfuzory, proces próbkowania nie wymaga więc pomp, czy przewodów. Zakres pomiarowy obejmuje pełen zakres stężeń istotnych dla budynków inwentarskich.

 • H2O Alert – producentów: BeKoSENSE, Genderen, Holandia

H2O Alert to system kontrolowania jakości wody w poidłach dla bydła. Wyposażony on jest w czujniki, które monitorują jakość wody. System ten połączony jest z aplikacją, która przesyła dane do urządzenia mobilnego, które w czasie rzeczywistym powiadamia o ewentualnych nieprawidłowościach.

 • Eartag LIFE – producentów: Smartbow GmbH, Weibern, Austria

Kolczyki Life mogą być wykorzystywane do celów identyfikacji zwierzęcia, określenia jego położenia w czasie rzeczywistym i monitorowania stanu zdrowia. Ze względu na niewielki ciężar takie kolczyki można stosować u cieląt od urodzenia, dzięki czemu dane są zbierane płynnie przez cały cykl życia zwierząt, od narodzin do redukcji zapasów. Kolczyki są wyposażone w diody LED, dzięki czemu łatwo można zidentyfikować zwierzęta.

 • Cleaning Analysis – DCA – producentów: DeLaval International AB, Tumba, Szwecja

System analizy czyszczenia DCA to nowe narzędzie, które umożliwia monitorowanie skuteczności i sprawności mechanicznych i termicznych procesów czyszczenia systemów udojowych. System poprzez czujniki i obliczenia potrafi określić i dostosować optymalnie ciśnienie oraz ilość wody i stężenie roztworu czyszczącego.

 • Advanced Bird Transport Solution from Grower to Processor – producentów: Marel Poultry, Boxmeer, Holandia

System ten pozwala zmniejszyć stres drobiu transportowanego z kontenerów do uboju. Poprzez zmniejszenie kontaktu i przeładunku ptaków przez człowieka, nie są one narażone na tak duży stres.