fbpx

Medale EuroTier 2012

Niemieckie Towarzystwo Rolnicze DLG, organizator wystawy EuroTier 2012, przyznało złote i srebrne medale dla zgłoszonych rozwiązań. Pięć złotych i dziewiętnaście srebrnych medali za nowości, które będzie można obejrzeć już w listopadzie w Hanowerze.

Wystawa EuroTier jest jedną z największych imprez wystawienniczych europejskiego i światowego rynku maszyn, urządzeń i środków pracy dla profesjonalnego chowu zwierząt.
W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło ponad 300 zgłoszeń nowości, od 182 wystawców z 23 państw. Taka ilość zgłoszeń to nowy absolutny rekord dla EuroTier. Zwraca przy tym uwagę fakt, że okrągła połowa zgłoszeń nowości nadeszła od wystawców zagranicznych.
Powołana przez DLG neutralna komisja ekspertów o międzynarodowym składzie, w której zasiadają fachowcy i rolnicy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemiec, stosując surowe kryteria wyróżniła pięć nowości złotymi medalami, a srebrne medale otrzymało w tym roku dziewiętnaście zgłoszonych nowości.
Złote medale za nowości
AeroScalder, Marel Stork Poultry Processing, Boxmeer, Holandia, hala 9, stoisko F32. Poubojowe parzenie tuszek drobiowych odbywa się normalnie w kilku połączonych szeregowo kotłach z wykorzystaniem technologii rekuperacji. W celu optymalizacji procesu parzenia do wody tłoczone jest powietrze. Wadą takiego systemu jest wysokie zużycie wody i energii. Zakłada się tu wprawdzie, że kilkustopniowy system parzenia minimalizuje ilość zarazków, nie można jednakże wykluczyć kontaminacji krzyżowych. System AeroScalder” omija ten problem, kierując z dużą prędkością na tuszki drobiowe nasycone wodą gorące powietrze. Taka metoda pozwala zaoszczędzić ok. 75% wody i do 40% energii.
System RumiWatch, ITIN + HOCH GmbH, Liestal, Szwajcaria, hala 13, stoisko G13. System “RumiWatch” to system monitoringu zdrowia przeżuwaczy. Sygnalizuje on szybko i zrozumiale wszelkie zmiany aktywności przeżuwania, poboru paszy i wody oraz lokomocji i wypoczynku zwierząt, stosując bezkablowy przekaz danych do komputer. Dodatkowa karta pamięci umożliwia długą pracę urządzenia przez okres do czterech miesięcy, natomiast niski pobór energii sprawia, że jeden komplet baterii wystarcza na okres do dwóch lat. System “RumiWatch” składa się z uzdy, krokomierza i programu do analizy danych.
OptiSCAN, Holscher + Leuschner, Emsburen, Niemcy, hala 12, stoisko F46. “optiSCAN” to mobilny system ważenia tuczników przy użyciu kamery 3D. Wyposażony w taką kamerę ręczny przyrząd należy przytrzymać przez około 3 sekundy nad tucznikiem. Kamera 3D dokonuje pomiaru odległości do zwierzęcia i konturów przestrzennych jego ciała. Uzyskane w ten sposób współrzędne przestrzenne obrazu 3D pozwalają na natychmiastowe obliczenie wag tucznika.
Modułowe stanowisko udojowe GEA, GEA Farm Technologies, Bonen, Niemcy, hala 27, stoisko D35. Wyróżniony został inteligentny, działający samodzielnie moduł do automatycznego lub półautomatycznego udoju krów, przeznaczony dla istniejących stanowisk udojowych. Ten innowacyjny moduł wykonuje wszystkie czynności udojowe spełniając przy tym zasady prawidłowego pozyskiwania mleka, poczynając od mycia strzyków, poprzez przedzdajanie aż do kąpieli strzyków.
OptiCOW, Holscher + Leuschner, Emsburen, Niemcy, hala 12, stoisko F46. Wyróżniony tu został funkcjonujący w pełni automatycznie moduł do pomiaru bydła mlecznego techniką 3D. Krowy rozpoznawane są pojedynczo w specjalnych przejściach przy pomocy techniki RFID, gdzie kamera 3D filmuje je w ruchu i automatycznie oblicza ciężar.

Srebrne medale za nowości
DeLaval Barn System Controller BSC, DeLaval International AB, Tumba, Szwecja, hala 27, stoisko H34. Sterownik “Barn System Controller” to intergratywne i współpracujące rozwiązanie systemowe do całościowej kontroli i sterowania oraz regulowania znajdujących się w budynkach gospodarczych napędzanych elektrycznie agregatów, obsługujących na przykład siatki przeciwwiatrowe, wentylatory, systemy chłodzenia zraszaczami, systemy usuwania odchodów albo systemy oświetleniowe.
Dusser-Wuhl-Turm, Izba Rolnicza Nadrenia Północna-Westfalia, Munster, Niemcy, hala 26, stoisko A05b. Wieża “Dusser-Wuhl-Turm” to przeznaczony dla większych grup automat zajęciowy, udostępniający zwierzętom zmienne, włókniste materiały żywieniowe jak na przykład siano, słomę czy też kiszonkę.
Schauer Dryfeed Kosz zasypowy Batch, Schauer Agrotronic GmbH, Prambachkirchen, Austria, hala 12, stoisko E35. Przy stosowaniu przenośników linowych i łańcuchowych rura paszowa może być zapełniona tylko do ok. 50%, bowiem inaczej straty mechaniczne urządzenia stają się za wysokie, co w efekcie prowadzi do jego zatrzymania. Odstąpienie od prowadzenia ruchu powrotnego przez silos, gdzie następuje opróżnienie rury z resztek, spowodowałoby przepełnienie przewodu i tym samym przeciążenie urządzenia. Dlatego też kosz zasypowy BATCH zaopatrzono dodatkowo w krótki wznośny przenośnik ślimakowy, umieszczony przed przekazaniem paszy do przewodu paszociągu. Ślimak ten pobiera z kosza zasypowego paszę z silosu tylko wtedy, kiedy nie powraca pasza z biegu powrotnego. System żywienia “Ringelpietz”, Luhrs Geratebau GmbH, Rehden, Niemcy, hala 12, stoisko D63. Kastracja knurków bez znieczulenia w przyszłości nie będzie więcej możliwa z uwagi na przepisy związane z ochroną zwierząt. Dlatego też dużego znaczenia nabiera tucz knurów. W przyszłości musi zatem być możliwe zadawanie w tej samej przegrodzie różniących się od siebie mieszanek paszowych dla loch i knurów, w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania paszy przez obydwie trzymane osobno płcie. Firma WEDA opracowała dodatkowy element do systemu żywienia na mokro, służący do sterowania typami urządzeń M 16 i 4 PX. E
System wykrywania rui “Sow Check”, Big Dutchman Pig Equipment GmbH, Vechta, Niemcy, hala 11, stoisko D21. System “SowCheck” do wykrywania rui umożliwia rozpoznanie jej symptomów u loch w hodowli grupowej, wyposażonej w stację żywieniową. Poprzez kilka płaszczyzn percepcji (fizyczna, węchowa, akustyczna, optyczna) wyzwala się u lochy odruch tolerancji, po czym na stacji żywieniowej odbywa się selekcja locH będących w rui oraz loch powtarzających ruję. Stanowi to dużą pomoc w zarządzaniu, pozwalającą na optymalną opiekę przy grupowym chowie loch. W kombinacji z przyrządem “SonoCheck” powstaje jeden system łączący w sobie zarówno wykrywanie rui, jak i badanie sonograficzne.
Światłomierz Galli, Hato BV Lighting, Sittard, Niderlandy, hala 9, stoisko C18a. Wzrok ptaków różni się znacznie od wzroku człowieka. Dotyczy to między innymi percepcji zmian natężenia światła przy różnych długościach fal. Przy niskich długościach (światło niebieskie i ultrafioletowe) wrażliwość na światło jest u ptaka kilkukrotnie wyższa niż u człowieka. Ma to przede wszystkim znaczenie z uwagi na stosowane obecnie nowe źródła światła.
Automatyczne sterowanie taśmą do usuwania odchodów, Big Dutchman International GmbH, Vechta, Niemcy, hala 9, stoisko C24. Taśmy do usuwania odchodów ‘przebiegają’ przy nierównomiernym obciążeniu (zapełnieniu). W związku z tym konieczna jest korekta naciągu, ponieważ przy tarciu taśm powstają szkody na prowadnicach, mogące spowodować zerwanie taśmy. W nowoczesnych systemach chowu (małe grupy, woliery) naprawa lub wymiana taśm związana jest z dużym nakładem pracy.
Polydress®O2 Barrier 2 in 1, RKW SE, Michelstadt, Niemcy, hala 23, stoisko F14
Dizajnerskie proteiny, European Protein A/S, Baekke, Dania, hala 14, stoisko F53
Anta® Phyt BLT, Dr. Eckel GmbH, Niederzissen, Niemcy, hala 16, stoisko D20
Farm Power Manager, Big Dutchman International GmbH, Vechta, Niemcy, hala 9, stoisko C24
Big Dutchman Pig Equipment GmbH, Vechta, Niemcy, hala 11, stoisko D21
Monitoring zdrowia BigFarmNet, Big Dutchman Pig Equipment GmbH, Vechta, Niemcy, hala 11, stoisko D21
Justus-Liebig-Universitat Giessen, Institut fur Tierzucht und Haustiergenetik, Giessen, Niemcy, hala 26, stoisko A16. Oprogramowanie do wizualizacji procesów na fermie bydła mlecznego, GEA Farm Technologies GmbH, Bonen, Niemcy, hala 27, stoisko D35
Interfejs zautomatyzowanej i bezpiecznej wymiany danych, CLAAS Agrosystems KGaA mbH & Co. KG, Gutersloh, Niemcy, hala 26, stoisko D21. Samojezdny wóz paszowy Verti-Mix z tarczą tnącą, B. Strautmann & Sohne, Bad Laer, Niemcy, hala 27, stoisko E16
AQUA BOARD, BIORET AGRI, Nort sur Erdre, Francja, hala 13, stoisko F02. Test haptoglobinowy, Frim Tec GmbH, Oberostendorf, Niemcy, hala 27, stoisko G45
Nadzór nad porodami iVET, iVET, Papenburg, Niemcy, hala 27, stoisko D11.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.