Medale EuroTier 2008 już przyznane!

Powołana przez DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft – Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) międzynarodowa komisja ekspertów, stosując surowe kryteria, wyróżniła spośród 243 zgłoszonych przez wystawców EuroTier 2008 nowości, cztery z nich złotymi i trzynaście srebrnymi medalami.

Mimo iż wśród złotych medalistów nie ma żadnej polskiej firmy, medalowe nowości będzie można obejrzeć w trakcie międzynarodowej wystawy EuroTier 2008, w dniach od 11 do 14 listopada 2008 r. Targi, organizowane przez niemieckie DLG, cieszą się dużą popularnością wśród polskich rolników. Powodów jest wiele. Na pewno przyciąga innowacyjność oferty wystawienniczej, dogodny dojazd, wzorowa organizacja.

Złote medale za nowości na tegorocznej wystawie EuroTier 2008 otrzymują:
Argus Welfare System Zarządzanie stadem
Schauer Maschinenfabrik GmbH & Co. KG, Prambachkirchen (Austria), hala 12, stoisko B19
Dzięki zastosowaniu w oborze referencyjnych punktów węzłowych system Argus Welfare wskazuje aktualne położenie poszczególnych zwierząt oraz jest w stanie ilustrować przebieg ich poruszania się. Przedstawiony system może być stosowany we wszystkich rodzajach obór i znacznie ułatwia zarządzanie grupą.

Cleanmeleon 3 Higiena budynków inwentarskich Westermann GmbH & Co. KG, Meppen (Niemcy), hala 13, stoisko E 08
Jest to urządzenie do czyszczenia podłóg szczelinowych i przestrzeni międzyszczelinowych o konstrukcji modularnej, składające się z suwaka, gwiazdy, dysz czyszczących i suszarki.

EggCam Drobiarstwo, zarządzanie produkcją Big Dutchman International GmbH, Vechta (Niemcy), hala 11, stoisko C21
EggCam to zupełnie nowy system przeznaczony do liczenia jaj, z wbudowanym urządzeniem do rejestracji ciężaru i kryteriów jakości jaj (zabrudzenie skorupy) przy pomocy sensorów ze wsparciem magnetowidowym.

Innovado, automatyczny system podawania pasz Systemy zadawania pasz Schuitemaker Machines B.V., Rijssen (Holandia), hala 27, stoisko C26
INNOVADO firmy Schuitemaker to automatyczny wózek do mieszania pasz, który bez kierowcy pobiera paszę z płaskiego silosa, miesza ją, jedzie samodzielnie do obory, tam zadaje paszę i powraca do silosa.

Srebrne medale za nowości na tegorocznej wystawie EuroTier 2008 otrzymują:
Moduł Biodata-Management Zarządzanie stademMöller GmbH, Diepholz (Niemcy), hala 12, stoisko B41 TEWE-Elektronic GmbH & Co. KG, Vreden (Niemcy), hala 12, stoisko A45
Drogą połączenia komputerów żywieniowych i klimatycznych przy zastosowaniu standardu ISOagriNET, moduły programowe Biodata-Management umożliwiają rejestrację danych pomiarowych i systemowych oraz szybkie opracowanie i korelację tych danych.

GFS-Temcheck Unasiennianie, technologie przechowywania materiału genetycznegoGFS – Spółdzielnia działająca na rzecz chowu trzody chlewnej eG, Ascheberg (Niemcy), hala 13, stoisko D48
GFS-Temcheck to nowo opracowany, zależny od temperatury płyn, który poprzez zmianę stanu skupienia udziela informacji o tym, czy sperma była transportowana względnie przechowywana w optymalnym obszarze temperaturowym.

Neopredizid Higiena budynków inwentarskich Menno Chemie-Vertrieb GmbH, Norderstedt (Niemcy), hala 15, stoisko E23
W systemie tym naturalny pestycyd pyretrum w sposób w pełni automatyczny rozprowadzany jest pneumatycznymi dyszami rozpylającymi pod podłogą szczelinową. W ten sposób walka z muchami i wynikającymi z ich obecności problemami higienicznymi jest znacznie łatwiejsza i pochłania mniej czasu i pracy.

Względna technologia lokalizacji strzyków przez roboty udojowe Technika udojuGEA WestfaliaSurge GmbH – GEA Farm Technologies, Bönen (Niemcy), hala 27, stoisko G40
Nowy system lokalizacji strzyków przez roboty udojowe firmy GEA Farm Technologies stosuje technologię względną: kamera obejmuje jednocześnie całe wymię oraz kubki udojowe przez cały czas aż do momentu zakończenia procesu podwieszania.
Milpro P4C Technika udoju Milkline, Podenzano (Włochy), hala 27, stoisko G58
Milpro P4C jest dalszym udoskonaleniem, wprowadzającym osobny udój z poszczególnych ćwiartek wymienia.
Dojarka IQ Technika udoju GEA WestfaliaSurge GmbH – GEA Farm Technologies, Bönen (Niemcy), hala 27, stoisko G40
Dojarka IQ to nowa dojarka czterodrogowa. Design elementu, przez który przepływa mleko, zapobiega wahaniom objętościowym i poprawia przyczepność.
FULLEXPERT IMA Technika udoju, zarządzanie produkcją Lemmer-Fullwood GmbH, Lohmar (Niemcy), hala 27, stoisko H51
System ten umożliwia po raz pierwszy dokonywanie na każdym stanowisku udojowym, podczas trwania udoju, pomiaru tłuszczu, protein, mocznika i laktozy w mleku przy pomocy techniki promieni podczerwonych inline. Uzyskane w ten sposób dane sprzyjają lepszemu zarządzaniu stadem.
PROPELLER Calcium Drink Żywienie Fa. VUXXX GmbH, Papenburg (Niemcy), hala 14, stoisko B47
Jest to nowego rodzaju przyjmowany dobrowolnie napój wapniowy, przeznaczony dla krów krótko po ocieleniu. Napój ten zapobiega hipokalcemii i porażeniom macicy. Krowa pobiera napój samodzielnie, jednorazowe przyjęcie jest wystarczające. Eliminuje to wielokrotne, a zatem pracochłonne aplikowanie.

PerFerm Żwienie SCHULZ Systemtechnik GmbH, Visbek (Niemcy), hala 12, stoisko G12
System kontrolowanej fermentacji PerFerm” wprowadza udoskonalenie do technologii fermentacji pasz. Ten innowacyjny system ulepsza fermentację pasz zarówno jednoskładnikowych, jak i mieszanych.

LPM – Local Position Measurement Zarządzanie stadem ABATEC Elektronic AG, Regau (Austria), hala 26, stoisko E34
LPM to opatentowany system lokalnego pomiaru pozycji w czasie rzeczywistym. LPM gwarantuje permanentną kontrolę zwierząt w oborach, na wolnym powietrzu i w placówkach laboratoryjnych dzięki informatywnym danym o ich pozycji.

“Smard watch” Zarządzanie stadem BITSz engineering GmbH, Zwickau (Niemcy), hala 13, stoisko F03
System ten oparty jest na rejestracji danych fizjologicznych przy pomocy multiparametrycznego sensora (napięcie skóry, opór skóry, temperatura skóry, aktywność mięśni…), przekazywaniu ich drogą radiową i opracowywaniu tak uzyskanych wyników. W ten sposób kontrola zwierząt odbywa się przy użyciu sensora umieszczonego w obroży i w kolczykach w połączeniu z diagnozą i klasyfikacją stanu zdrowia i zachowania (ruja). Opatentowana elektroda opadowa pomaga w rejestracji danych.

Moba Foodtec Loader Drobiarstwo, zarządzanie produkcją Moba b.v., Barneveld (Holandia), hala 11, stoisko G22
Foodtec Loader FL500 firmy Moba odznacza się techniką łagodnego przekładania jaj na linię sortowniczą przy jednocześnie wyraźnie ulepszonej możliwości czyszczenia urządzenia. Urządzenie to umożliwia bardzo wysoką wydajność sortowania sięgającą do 180 000 jaj na godzinę.

Aparat do automatycznego czyszczenia kopyt i racic Weterynaria, higiena stadaSchmidt Land & Gartentechnik, Adelebsen-Eberhausen (Niemcy), hala 13, stoisko G03
Aparat do automatycznego czyszczenia kopyt i racic składa się ze specjalnego boksu wyposażonego w metalowy ruszt o regulowanej wysokości i położonymi poniżej włączającymi się automatycznie obrotowymi szczotkami. Szczotki o przeciwbieżnej rotacji czyszczą racice krów i kopyta koni od dołu w dwóch fazach, najpierw na sucho a następnie na mokro. Powierzchnia szczotek czyszczących przystosowana jest do długości 2,8 m i szerokości 1 m, co umożliwia regularne czyszczenie przy użyciu środków pielęgnacyjnych albo też bez nich.

Daniel Alankiewicz/WRP