Medale dla New Holland na AGRITECHNICA 2013

Dwa srebrne medale za innowacje AGRITECHNICA 2013, czyli system Opi Speed – regulujący przepływ słomy oraz urządzenie Cornower – otrzymała firma New Holland CNH.

Opti Speed – zmienna prędkość obrotowa wytrząsacza 
W kombajnach z wytrząsaczami straty ziarna na pagórkowatych odcinkach pola są większe, ponieważ przy jeździe w górę albo w dół jest tam zakłócony przepływ materiału, co prowadzi do wzrostu strat. Ponadto istnieje też konieczność dostosowywania częstotliwości wstrząsów do rodzaju młóconego materiału, bowiem np. kukurydza ma przy transporcie inne własności niż słoma zboża. System regulacyjny Opti-Speed firmy New Holland zmienia prędkość obrotową wałów wytrząsacza w zależności od nachylenia stoku i rodzaju zbieranego materiału. W czasie jazdy pod górę liczba obrotów jest redukowana natomiast przy jeździe w dół zwiększana. Dzięki temu w obydwu przypadkach grubość warstwy materiału jest taka sama jak przy zbiorze na płaskim terenie co sprawia, że straty ziarna są mniejsze w porównaniu z wytrząsaczami ze stałą ilością obrotów. Ponadto przy zmianie ustawień kombajnu na inny rodzaj ziarna system informacyjny załadowuje odpowiednią dla tego ziarna liczbę obrotów wytrząsacza. Taka regulacja obrotów wałów wytrząsacza w zależności od rodzaju zbioru i warunków pracy ma miejsce po raz pierwszy i dlatego stanowi znaczące udoskonalenie.
Cornrower – pozyskiwanie energii przy zbiorze kukurydzy ziarnistej 
Zagospodarowanie pozostałości po zbiorze kukurydzy ziarnistej nabiera obecnie coraz większego znaczenia. Uzyskana w ten sposób dodatkowa biomasa może być wykorzystana jako surowiec odnawialny w elektrociepłowniach lub urządzeniach do produkcji biogazu, albo też jako ściółka lub pasza w hodowli zwierząt. Wyróżnione urządzenie Cornrower składa się z sieczkarni umieszczonej z tyłu maszyny do obrywania kukurydzy, która specjalnymi nożami rozdrabnia pozostałości i przy pomocy deflektorów z blachy układa je w pokos. Ten z kolei stanowi podłoże dla pozostałości wychodzących z separatora. W ten sposób po raz pierwszy możliwe jest – bez dodatkowego nakładu pracy – wydzielenie z gotowego pokosu dużej części mało zanieczyszczonych pozostałości.
Targi AGRITECHNICA 2013 odbędą się w dniach 12–16 listopada w Hanowerze.
(Anan Arabska, Daniel Alankiewicz, fot. DLG)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności