fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieMechanizm "granic emisji dwutlenku węgla" spowoduje gwałtowny wzrost cen nawozów?

Mechanizm “granic emisji dwutlenku węgla” spowoduje gwałtowny wzrost cen nawozów?

Parlament Europejski 10 marca przyjął rezolucję w sprawie zgodnego z WTO unijnego mechanizmu dostosowania granic emisji dwutlenku węgla (CBAM). Największe europejskie  rolnicze organizacje związkowe (Copa i Cogeca) popierają ogólną zasadę proponowanego mechanizmu, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

– Jesteśmy jednak głęboko zaniepokojeni jedną poprawką, która została przyjęta niewielką większością głosów. Chodzi o włączenie sektora nawozów do proponowanego mechanizmu. W następstwie rezolucji Parlamentu Komisja Europejska będzie teraz musiała zaproponować niezbędne ramy regulacyjne, aby nadać treści temu mechanizmowi. Wzywamy Komisję Europejską do wzięcia pod uwagę tej istotnej kwestii: jeśli mechanizm dostosowania granic węglowych nie ma zastosowania do produktów rolnych, nie powinien mieć również zastosowania do nawozów – mówi Christiane Lambert, przewodnicząca Copa.

Nawozy azotowe są najważniejszym surowcem do produkcji roślinnej i główną pozycją kosztów zmiennych w  uprawach zbóż i roślin oleistych. Cena nawozów w Europie obecnie jest już wyższa niż w innych częściach świata, ponieważ unijny rynek nawozów jest chroniony cłami i środkami antydumpingowymi, które kosztują europejskich rolników około  600 milionów euro rocznie.

– Gdyby dodać do tego mechanizm dostosowania granic, ceny nawozów gwałtownie wzrosłyby, jeszcze bardziej zwiększając koszty produkcji rolnej w Europie, jednocześnie zwiększając konkurencyjność i atrakcyjność importowanej żywności – informuje Jean Baptiste Boucher z Biura Prasowego Copa – Cogeca.

W ocenie europejskich organizacji rolniczych, wdrożenie mechanizmu dostosowania granic emisji dwutlenku węgla tylko w odniesieniu do głównych surowców do produkcji roślinnej byłoby niesprawiedliwe i doprowadziłoby do odwrotnego zamierzonego efektu, a mianowicie do masowej ucieczki emisji z europejskiego rolnictwa.

– To doskonały przykład podwójnej kary dla rolników, którą trudno jest usprawiedliwić naszym obywatelom. Nie jest to również zgodne z celami Zielonego Ładu – dodaje Boucher.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.