fbpx

Mechaniczne uszkadzanie nasion chwastów dla kombajnów

Trwająca debata dotycząca chemicznego usuwania chwastów skłoniła firmę John Deere i kanadyjskiego producenta Redekop do opracowania innowacyjnego rozwiązania mechanicznego dla kombajnów. Mechaniczne młynki zintegrowane z kombajnem niszczą wszystkie nasiona chwastów, które opuszczają maszynę przez układ czyszczący.

Powszechnie wiadomo, że kombajny zbierają i rozprowadzają nasiona chwastów oraz zbóż na całym polu. Nowy moduł mechanicznego uszkadzania nasion chwastów (SCU) niszczy ponad 98% nasion chwastów i utraconych ziaren w plewach, kierując je do dwóch mechanicznych młynków. Układ można zintegrować z systemem zarządzania resztkami pożniwnymi kombajnu przy niewielkich modyfikacjach i łatwo włączać oraz wyłączać bez konieczności stosowania specjalnych narzędzi. Zarówno rozdrabniacz słomy, jak i moduł mechanicznego uszkadzania nasion chwastów można ustawić w bezpiecznym położeniu transportowym przy użyciu elektrycznych urządzeń sterujących.

Samasz loteria - baner

Napęd mechaniczny jest bezpośrednio połączony z układem napędowym kombajnu. Dzięki temu wymagania dotyczące mocy znacząco różnią się od innych systemów na rynku. Ponadto można go łatwo wyłączyć na polu, aby zwiększyć wydajność zbiorów i umożliwić kalibrację czujników strat ziarna. Specjalna konstrukcja młynka dwukrotnie wydłuża okres eksploatacji i zmniejsza koszty eksploatacyjne. Wyświetlacz mechanicznego modułu jest zintegrowany z wyświetlaczem kombajnu John Deere. System umożliwia łatwy, bezpieczny dostęp w celu wykonania codziennej obsługi technicznej kombajnu.

Udoskonalono również dystrybucję resztek pożniwnych, ponieważ wyrzut materiału z SCU jest kierowany do rozdrabniacza słomy. Usprawnia to mieszanie i rozprowadzanie resztek na całej szerokości roboczej przyrządu tnącego.

Moduł mechanicznego uszkadzania nasion chwastów zaprojektowano tak, aby zmniejszyć użycie środków chemicznych ochrony roślin i umożliwić uprawę bez użycia glifosatu, co przyniesie korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Układ ten z pewnością przyczyni się do znacznego obniżenia występowania chwastów odpornych na herbicydy. System zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania nasion chwastów między różnymi polami i gospodarstwami.

Nowy moduł usuwania nasion będzie dostępny początkowo w kombajnach John Deere serii S700 w 2020 roku.

Materiały prasowe: John Deere

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.