fbpx

Meble murowane

Chcesz mieć oryginalne wnętrze o niepowtarzalnym klimacie? Zbuduj murki, które stanowić będą konstrukcję dla nietypowych mebli. Murki wykończyć można na wiele sposobów – tynkiem, glazurą, drewnem albo też pozostawić je można w stanie surowym, jeśli murowane były na przykład z cegły klinkierowej.

By murki przeobraziły się w meble, uzupełnić je trzeba drzwiczkami i półkami. Wymaga to o wiele więcej pracy niż zamówienie mebli pod wymiar, ale za to nakłady finansowe są o wiele mniejsze. Murki najczęściej stosowane są w kuchniach, ale powoli wkraczają także na salony.

Kuchnia w bloczkach
Jeśli remontujemy kuchnię, a nie budujemy ją od nowa, nasz nowy projekt trzeba dostosować przede wszystkim do wymiarów pomieszczenia oraz potrzeb gospodyni. Wymiary szafek należy dopasować do istniejących już sprzętów: kuchenki gazowej, lodówki itp. Przed przystąpieniem do budowy należy także podjąć decyzję, w jaki sposób chcemy nasze szafki wykończyć, ponieważ możliwości wykończenia jest wiele. Można zamontować tradycyjne drzwiczki, których wybór jest obecnie ogromny, można wykorzystać gotowy system zabudowy (kosze w metalowych stelażach), który możemy schować za zasłonkami. Na etapie projektu musimy także zdecydować, które elementy sprzętu kuchennego wyeksponować, a które ukryć. Dodatkową zaletą murowanej kuchni jest łatwość w utrzymaniu czystości, szafki wychodzą” bowiem bezpośrednio ze ściany, nie ma więc miejsca na gromadzenie się kurzu oraz resztek jedzenia.
Do zbudowania murków można wykorzystać bloczki z betonu komórkowego (najlepiej te o szer. 8 lub 12 cm) lub różnego rodzaju cegłę. Bloczki charakteryzują się stosunkowo małym ciężarem oraz łatwością montażu – można je łatwo przycinać do odpowiednich kształtów i wymiarów.

Zaprawa to podstawa
Przed wykonaniem murków należy na podłodze i ścianach zaznaczyć ołówkiem miejsca ich usytuowania. Należy także odpowiednio przygotować powierzchnie łączonych elementów i oczyścić je z kurzu, brudu i ukruszonych fragmentów. Jeżeli na podłodze i ścianach znajdują się płytki ceramiczne, nie ma konieczności ich zrywania, a jedynie trzeba wykonać warstwę szczepną z Atlas Grunto-Plastu. Na tak przygotowaną powierzchnię do ułożenia i wypoziomowania pierwszej warstwy należy zastosować Zaprawę Murarską Atlas. Następnie można zastosować właściwą dla bloczków zaprawę ATLAS KB 15, która jest gotową, suchą mieszanką spoiwa cementowego, kruszyw i środków modyfikujących. Pozwala ona na łączenie elementów cienkimi spoinami o grubości od 2 do 5 mm. Jest łatwa w zastosowaniu, plastyczna i pozwala szybko łączyć bloczki, kształtki oraz inne elementy.
Po wypoziomowaniu pierwszej warstwy Zaprawą Murarska ATLAS, zaprawę KB 15 należy rozprowadzić równomiernie za pomocą ząbkowanej pacy. Zaprawę trzeba nakładać także na pionowe płaszczyzny styku bloczków. Każdy kolejny układany element należy mocno docisnąć i dobić gumowym młotkiem do pożądanego położenia. Nie należy jednorazowo nakładać zaprawy na zbyt dużą powierzchnię, gdyż po rozprowadzeniu zachowuje swoje właściwości przez około 10-30 min.

Płytka, mozaika, drewno
Aby nadać murkom ostateczny, estetyczny wygląd, należy je wykończyć. Na przedniej, widocznej część konstrukcji można położyć dekoracyjny tynk Deko M, pokryć je elementami drewnianymi lub wykończyć glazurą. Wyłożenie murków (całych lub tylko części widocznych) płytkami nie jest skomplikowaną czynnością, można je bowiem przykleić bezpośrednio na bloczki, używając Zaprawy Klejowej Atlas .Najpierw należy jednak zagruntować powierzchnie preparatem Atlas Uni-Grunt, aby zredukować chłonność podłoża.
W przypadku wykończenia widocznych elementów szafek dekoracyjnym tynkiem mozaikowym Deko M, dostępnym w 60 kompozycjach barwnych, należy najpierw zredukować chłonność podłoża emulsją Atlas Uni-Grunt, następnie powierzchnię zaszpachlować Zaprawą Murarską KB 15. Przed tynkowaniem należy wykonać techniką malarską podkład z tynku podkładowego Atlas Cerplast.

Z cegły też można
Jeśli do zbudowania murków użyjemy cegły, kolejność wykonywania prac jest podobna, jak przy stosowaniu bloczków z betonu komórkowego. Do murowania możemy wybrać cegłę tradycyjną lub nietypową, która wygląda na robioną ręcznie. Nada to naszej kuchni rustykalny charakter. Dla ułatwienia pracy rysujemy kuchnię w odpowiedniej skali na papierze, a znając wymiary cegieł, zaznaczamy każdą z nich. Pamiętać należy także, że cegły mogą różnić się grubością, dlatego wysokość kolejnych warstw musimy kontrolować poziomnicą.
Do murowania najlepiej użyć Zaprawy Murarskiej Atlas. Na obrysowanych wcześniej miejscach układamy pierwszą warstwę, zaczynając od połówki cegły, a kończąc na całej (bądź na odwrót), aby uzyskać stabilne wiązanie. Zaprawę należy nakładać kielnią równomiernie na poziomą płaszczyznę wcześniej wykonanej warstwy. Spoiny poziome i pionowe powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.