Mazury i Białowieża w półfinale “7 cudów natury”

Reprezentanci Polski w konkursie na nowe siedem cudów natury, Wielkie Jeziora Mazurskie i Puszcza Białowieska (wspólnie z Białorusią), weszli do półfinału, jak podano na stronie internetowej organizatora konkursu, szwajcarskiej fundacji New7Wonders”. Wielkie Jeziora Mazurskie startują w plebiscycie w kategorii “krajobrazy i formacje polodowcowe”, a Puszcza Białowieska (wspólnie z Białorusią) w grupie “lasy, rezerwaty i parki narodowe”.”

Organizator podał w kolejności alfabetycznej listę 77 miejsc, które weszły do półfinału konkursu na nowe siedem cudów natury, ale ze względów formalnych (brak oficjalnego komitetu wspierającego) do dalszej rywalizacji zakwalifikowano 71 miejsc. Rywalizacja w konkursie przebiega w siedmiu kategoriach: krajobrazy, formy polodowcowe”, “wyspy”, “góry, wulkany”, “jaskinie, formy skalne, doliny”, “lasy, rezerwaty i parki narodowe”, “jeziora, rzeki, wodospady” oraz “krajobrazy morskie”.

Nie ujawniono ilości głosów zdobytych przez poszczególne miejsca, ale z ostatnio publikowanego na stronie organizatora rankingu wynikało, że Mazury w swojej kategorii były na pierwszym miejscu, a Białowieża – na czwartym. Od momentu ogłoszenia wszyscy 71. półfinaliści mają równe szanse, aby przejść do finału. Do tej pory Cuda Natury wybierali Internauci, a 21 lipca specjalnie powołana komisja wyłoni 28 kandydatów, którzy przejdą do finału.