fbpx
Strona głównaWiadomości,,Mazowsze’’ laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

,,Mazowsze’’ laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego został laureatem tegorocznej edycji nagrody im. Bp Romana Andrzejewskiego. Wręczenie nagrody, przyznawanej już od 15 lat przez Fundację ,,Solidarna Wieś”, planowane jest w lutym 2019 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Zespół ,,Mazowsze’’ w 2018 r. obchodził 70. rocznicę istnienia. Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego duszpasterza rolników wysoko oceniła dotychczasową działalność, szczególnie w czasach komunizmu, gdy swym działaniem zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. Jak podkreśla Kapituła Nagrody „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej.

– Kapituła doceniła również rolę, jaką „Mazowsze” odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami PRL. „Mazowsze” spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. Pomagało – i czyni to dzisiaj – podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską – mówi Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji.

Coroczna nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona, by honorować osoby, za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, ich rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Aktywna postawa laureatów ma być przykładem pozytywnej pracy, możliwej w każdych warunkach, zgodnej ze wskazaniami nauczania społecznego Kościoła. Fundator nagrody pragnie, aby praca laureatów nie była zapomniana.

Źródło: Fundacja ,,Solidarna Wieś’’

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.