fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Wzrostów cen zbóż ciąg dalszy. Pszenica najdroższa od miesiąca

Matif: Wzrostów cen zbóż ciąg dalszy. Pszenica najdroższa od miesiąca

We wtorek wzrosty cen zbóż i rzepaku na paryskiej giełdzie Matif były kontynuowane. W ciągu trzech dni cena pszenicy wzrosła o 10 euro za tonę osiągając cenę 293,75 EUR/t, co jest najwyższą wartością od miesiąca.

Tylko wczoraj pszenica zdrożała o 5,25 EUR/t zawdzięczając wzrost słabnącemu kursowi euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Wczoraj euro kosztowało 1,07 USD. Z kolei za oceanem kontrakty z wcześniejszymi datami dostaw nieco staniały, zaś z późniejszymi nieco wzrosły.

Dziś wieczorem opublikowany zostanie raport USDA, jednak handlowcy nie spodziewają się większych zmian co do globalnych zapasów pszenicy. W styczniu oszacowano je na 268,39 mln ton, zaś obecnie spodziewana wartość to 268,56 mln ton.

Algieria dokonała wczoraj zakupu z dostawą w kwietniu z ceną CIF (z ubezpieczeniem i frachtem) na poziomie ok. 330 EUR/t. Prawdopodobnie pochodziła ona nie tylko z Rosji. Głównym powodem takiego stanu rzeczy może być kończąca się w marcu umowa zbożowa; wobec niepewności co do jej przedłużenia przez pewien czas są szansę na lepszy popyt na europejską pszenicę.

Kukurydza zdrożała podobnie jak pszenica o 5,25 EUR/t osiągając cenę 285,5 EUR/t, co jest poziomem najwyższym od 9 stycznia. Handlowcy spodziewają się nieznacznego zmniejszenia szacunków globalnych zapasów z 296,42 do 294,71 mln ton, na co największy wpływ ma przebieg pogody w Argentynie.

Rzepak zdrożał wczoraj o 3,75 EUR/t do 553,5 EUR/t. Cena rzepaku przekroczyła 550 EUR/t po raz pierwszy od 18 stycznia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.