fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: W środę spadków cen zbóż ciąg dalszy

Matif: W środę spadków cen zbóż ciąg dalszy

Końca spadków notowań zbóż i oleistych nie widać. Wczoraj znów mieliśmy do czynienia ze spadkami zarówno na paryskim Matifie jak i na Chicago Boards of Trade. Cena pszenicy w Paryżu spadłą do poziomu sprzed wojny.

Cena pszenicy spadła wczoraj o 4 euro za tonę do 265,75 EUR/t, zatem cena wróciła do poziomu sprzed wojny; ostatnio tak niską notowano 22 lutego 2022 roku. Wczoraj opublikowany został raport WASDE na temat zapasów końcowych pszenicy.

– W porównaniu z lutym ilość zmniejszyła się o 2,14 mln t do 267,2 mln t. Główną przyczyną była zaskakująco silna korekta początkowych zapasów, które eksperci z Departamentu Rolnictwa USA obniżyli o 5,25 mln ton do 271,45 mln ton – informuje serwis Kaack.

Jednak nawet ta wiadomość nie była w stanie wpłynąć na podwyżki cen pszenicy wobec informacji na temat planowanych rozmów dotyczących przedłużenia umowy zbożowej oraz poprawiających się warunków pogodowych w Europie i USA. Za oceanem cena pszenicy spadła wczoraj o 10,25 centów za buszel do 674,5 ct/bu (235 EUR/t). To najniższa cena od 18 miesięcy.

Z kolei prognoza dotycząca zapasów kukurydzy została zwiększona, co spowodowało spadek cen na Matifie o 3,5 EUR/t do 262 EUR/t, zaś w USA o 8,75 ct/bu do 625,5 ct/bu (234 EUR/t).

USDA obniżył prognozę zbiorów soi dla Argentyny o 8 mln ton do 33 mln ton, jednak strata jest rekompensowana przez niższą konsumpcję światową. Notowania soi w Chicago delikatnie wzrosły, jednak cena rzepaku na Matif spadła, tym razem o 6,25 EUR/t do 513,25 EUR/t.

Zobacz także: 

Spadki cen już pochłonęły dopłaty do zbóż, a rolnicy zapowiadają dalsze protesty. Jak rozwiązać kryzys na rynku?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.