fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Tydzień rozpoczął się od wzrostów cen zbóż. Najbardziej zyskują rzepak i...

Matif: Tydzień rozpoczął się od wzrostów cen zbóż. Najbardziej zyskują rzepak i kukurydza

Poniedziałkowa sesja na paryskiej giełdzie Matif zakończyła się dobrymi informacjami dla plantatorów zbóż. Drożały zarówno pszenica, rzepak jak i kukurydza, jednak to właśnie rzepak i kukurydza zaliczyły największe wzrosty.

Pszenica zdrożała o 1,75 euro za tonę i z ceną 298,75 EUR/t zbliża się już do granicy 300 EUR/t. W połowie marca wygasa dotychczasowa umowa zbożowa i to właśnie na tym tle generowane są podwyżki; handlowcy obawiają się, że eskalacja konfliktu może jej zagrozić. Sztormowa pogoda utrudniała w zeszłym tygodniu fracht zboża z Rosji; w zeszłym tygodniu przeładowano 660 tys. ton pszenicy, prawie o 1/3 mniej niż tydzień wcześniej.

Wzrosła wczoraj cena rzepaku m.in. korzystając ze wzrostu ceny pszenicy, tym razem o 4,75 EUR/t do 555,25 EUR/t, co jest najwyższą ceną od 17 stycznia. Rosła także cena soi za oceanem.

Najbardziej wzrosła wczoraj cena kukurydzy, bo aż o 5,25 EUR/t do 297 EUR/t i tutaj również kluczowa jest kwestia dostaw ukraińskiej kukurydzy w kontekście dalszego funkcjonowania umowy zbożowej. Podwyżki były widoczne także na CBoT. Nadal mocno opóźniony jest siew w Brazylii, niedobrze nadal wygląda sytuacja jeśli chodzi o prognozy zbiorów w Argentynie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.