fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Trwa odbicie cen pszenicy

Matif: Trwa odbicie cen pszenicy

Środowa sesja na paryskim Matifie zakończyła się z mieszanymi notowaniami. Wzrosty cen kontynuowały pszenica i kukurydza, choć ta druga w mniejszym zakresie. Zgodnie z przewidywaniami spadła cena rzepaku.

Cena pszenicy wzrosła o 2,75 euro za tonę, co dało na zamknięciu sesji 284,5 EUR/t. Wzrosty cen notowane były także w Chicago. Głównym powodem takiego stanu rzeczy był pogląd, że ostatnie spadki były przesadzone wobec ciągłego ryzyka związanego z konfliktem na Ukrainie. Z ciekawszych informacji warto odnotować ocenę stanu rosyjskiej pszenicy ozimej; rosyjski resort rolnictwa 94 proc. upraw zakwalifikował do stanu dobrego lub zadowalającego, zatem warunki pogodowe wbrew prognozom nie wyrządziły rosyjskim uprawom większej krzywdy.

Cena kukurydzy wzrosła wczoraj o zaledwie 1,5 EUR/t do 274,75 EUR/t podążając śladem pszenicy. Za oceanem doszło jednak do spadków cen. Według Komisji Europejskiej import kukurydzy w tym sezonie do 22 stycznia wyniósł 16,1 mln ton, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Rzepak staniał wczoraj o 2,5 EUR/t do 530,5 EUR/t, jednak kontrakt lutowy wygasa w najbliższy wtorek, więc bardziej miarodajna będzie analiza cen kontraktów majowych. A te zdrożały, choć zaledwie o odrobinę (+0,25 EUR/t, 529,25 EUR/t). Unijny import rzepaku do 22 stycznia wyniósł 4,26 mln ton, czyli o 41 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.