fbpx

Matif: Tąpnięcie na rynku rzepaku, cena spadła o ponad 20 EUR/t. Co się dzieje?

Cena rzepaku spadła wczoraj w Paryżu o 20,75 EUR/t do 510,75 EUR/t, osiągając tym samym najniższy poziom od końca października. Radykalna korekta to wynik m.in. spadających notowań olejów roślinnych.

Ceny kontraktów na olej palmowy spadły w relacji tygodniowej o 5%, zaś olej sojowy sojowy staniał już prawie o 7%. Sytuacji nie poprawia coraz lepsza perspektywa zbiorów soi w Ameryce Południowej. Pod znakiem zapytania są również konsekwencje wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA oraz kwestia biopaliw w czasie prezydentury Trumpa.

Nie pomogło obniżenie przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC) prognozy światowej produkcji soi o 2 mln ton do 419 mln ton (jednak warto zauważyć, że i tak będzie ona znacznie wyższa od zeszłorocznych 396 mln ton.

Cena pszenicy wzrosła wczoraj o symboliczne 0,5 EUR/t do 220,25 EUR/t, m.in. korzystając ze słabszego kursu euro. Nadal jednak silna podaż z Rosji ogranicza ruchy cenowe w górę.

Z kolei IGC obniżyła wczoraj swoje szacunki dotyczące światowej produkcji pszenicy w sezonie 2024/25 o 2 mln ton do 796 mln ton, a światowe zapasy spadły o 3 miliony ton do 263 milionów ton, co oznacza redukcję o 9 milionów ton rok do roku.

Cena kukurydzy pozostała bez zmian (212 EUR/t). IGC szacuje zbiory na 1,225 miliarda ton (+1 mln ton), jednak ze względu na wyższą konsumpcję prognozę zapasów końcowych obniżono o 4 mln t do 275 mln t.

Źródło: IGC, Kaack

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.