fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Stabilizacja cen zbóż i rzepaku we wtorek

Matif: Stabilizacja cen zbóż i rzepaku we wtorek

Wtorek minął pod znakiem niewielkich wzrostów cen pszenicy i rzepaku na paryskiej giełdzie Matif. Staniała natomiast kukurydza, jednak podobnie jak wzrosty cen pszenicy i rzepaku, spadek ceny kukurydzy był nieznaczny.

Cena pszenicy w kontraktach marcowych wzrosła wczoraj o 0,25 euro za tonę do 287,75 EUR/t, jednak ceny kontraktów na kolejne miesiące wzrosły jeszcze bardziej. Był to efekt przede wszystkim wzrostów cen za oceanem, gdzie uwaga handlowców skupia się na przebiegu pogody w południowo-zachodnich stanach USA. Nagły przypływ mrozu mógł tam wyrządzić znaczne szkody w uprawach. Niezbyt sprzyjające są także warunki w południowej Rosji, gdzie notowany jest znaczny deficyt opadów.

Cena rzepaku co prawda spadła w kontraktach na luty, jednak ta informacja już niewiele znaczy. Cena w kontraktach na maj wzrosła o 0,25 EUR/t do 545 EUR/t. Notowania rzepaku podążają za rosnącymi cenami ropy naftowej.

Cena kontraktów marcowych na kukurydzę spadła o 0,75 EUR/t do 279,25 EUR/t. Ze spadkiem również mieliśmy do czynienia w USA.

– Rynek nadal będzie determinowany sytuacją w Argentynie. Attaché Departamentu Rolnictwa USA w Buenos Aires obniżył prognozę zbiorów kukurydzy o 9,5 mln ton do 36 mln ton. W styczniowym raporcie Wasde ministerstwo nadal szacowało 52 miliony ton. Przedstawiciel USDA w Brazylii ocenia tam zbiory na 125,5 mln ton, czyli o 500 tys. ton więcej niż w styczniowym raporcie – informuje serwis Kaack.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.