fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Pszenica znów oddala się od bariery 300 EUR/t. Spada też cena...

Matif: Pszenica znów oddala się od bariery 300 EUR/t. Spada też cena kukurydzy, ale rośnie rzepaku

Czwartek przyniósł mieszane notowania na paryskim Matifie. Pszenicy do bariery 300 EUR/t zabrakło we wtorek niecałego euro, jednak środowe i czwartkowe spadki skutecznie ją od tej wartości oddaliły.

Cena pszenicy spadła wczoraj o 2,75 EUR/t do 293,75 EUR/t. Za główny powód spadku cen serwis Kaack wskazuje na rosnące prognozy rosyjskiego eksportu, które opiewają obecnie na 44,2 mln ton, co z kolei spowodowane jest spadającą ceną rubla, wysokimi zapasami i dobrym popytem. Zeszłotygodniowy eksport USA zamknął się na relatywnie dobrym poziomie 210 tys. ton. Amerykanie od początku sezonu wyeksportowali już 13 mln ton – 61 proc. prognozowanego przez USDA amerykańskiego eksportu.

Kukurydza staniała o 3 EUR/t do 294 EUR/t. Spadkom po obu stronach Atlantyku sprzyjały opady deszczu w Argentynie. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje spadek globalnej produkcji kukurydzy o 8 mln ton do 1,153 mld ton, czyli wartości bardzo podobnej do przewidywanej przez USDA.

Rzepak zdrożał wczoraj o 3 EUR/t do 553,25 EUR/t. Spadają prognozy produkcji soi w Brazylii, a stan upraw w Argentynie nie wygląda najlepiej. IGC obniżyła swoją prognozę światowej produkcji soi o 7 milionów ton do 378 milionów ton. USDA oszacowało ostatnio 383 mln ton.

Zobacz także:

Agrochem Puławy zaktualizował cennik nawozów. Drożeje ważny nawóz azotowy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.