fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Pszenica z ceną 269,75 euro za tonę najtańsza od ponad roku

Matif: Pszenica z ceną 269,75 euro za tonę najtańsza od ponad roku

Wczorajsza sesja na paryskim Matifie zakończyła się spadkami zarówno dla pszenicy jak i dla rzepaku i kukurydzy. Cena pierwszej spadła o 2,5 EUR/t spadając tym samym poniżej 270 EUR/t. To pierwsza taka sytuacja od ponad roku.

Dzisiaj w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ma się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić kwestię przedłużenia umowy zbożowej. Ukraińcy chcą przedłużenia jej o rok, nie tak jak dotychczas – o 120 dni. Chcą także uruchomienia portu w Mikołajowie. Z kolei Rosjanie chcą zniesienia zachodnich sankcji wpływających na eksport produktów rolnych i nawozów.

Za oceanem niewielka podwyżka – cena pszenicy w kontraktach na maj wzrosła o 1,75 centa za buszel do 698 ct/bu (243 EUR/t).

Cena rzepaku wyraźnie spada drugi dzień z rzędu; wczoraj o 10,25 EUR/t do 519,5 EUR/t. To oznacza spadek o 19 EUR/t w ciągu dwóch dni. Jest to wynik przede wszystkim słabnących notowań soi i oleju palmowego. Import rzepaku do UE obecnie wynosi 5,67 mln ton, czyli o 60 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Cena kukurydzy w kontraktach na czerwiec spadła o 1,5 EUR/t do 265,5 EUR/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.