fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Pszenica w górę, cena rzepaku mocno w dół

Matif: Pszenica w górę, cena rzepaku mocno w dół

Poniedziałek był kolejnym dniem wzrostu cen pszenicy na paryskiej giełdzie Matif. Jej cena wzrosła wczoraj o 0,7 proc. do 394,5 euro za tonę. Rosłą też cena kukurydzy, jednak bardzo niewiele, bo o 0,3 proc. do 335,75 EUR/t.

Brak porozumienia pomiędzy Kijowem a Moskwą w sprawie uwolnienia ukraińskich zbóż z portów w Odessie i Mikołajowie powoduje, że notowania pszenicy ciągle się umacniają. Trend wzrostowy jest kontynuowany od zeszłego tygodnia, a zboże to odrabia straty po spadkach spowodowanych optymizmem dotyczącym rozmów, które odbywały się w Turcji.

Mocno stracił wczoraj rzepak, bo aż niemal 3 proc., co daje spadek o 23,5 EUR/t i cenę 761,5 EUR/t w kontraktach na sierpień.

Nadal bardzo droga jest ropa; brent kosztuje już ponad 122 dolary za baryłkę.

– Ceny ropy zyskały poparcie po tym, jak przywódcy UE niedawno uzgodnili szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym częściowy zakaz dla rosyjskiej ropy. Sankcje zakazywałyby zakupu ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji dostarczanych drogą morską, ale obejmowałyby tymczasowe zwolnienie dla rurociągów. Ponadto unijny zakaz daje wyjątek Węgrom, które nadal będą otrzymywać rosyjską ropę rurociągową – informuje Barchart.

Pomimo dających nadzieję ustaleń o zwiększeniu wydobycia przez państwa OPEC+, Nigeria i nękana niepokojami Libia nie zdołały wywiązać się z ustaleń.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.