fbpx

Matif: Początek tygodnia przynosi spadki. Pszenica najtańsza od końca sierpnia

Kontrakty terminowe na pszenicę w poniedziałek zaliczyły spadki na paryskim Matifie. W miesiącu frontowym – grudniu – pszenica staniała o 3,25 EUR/t do 213,75 EUR/t. Spadły też, choć na mniejszą skalę, ceny kukurydzy i rzepaku.

To zasługa przede wszystkim umocnienia się euro wobec dolara amerykańskiego. Ponadto zachodnioeuropejska pszenica jest nadal najdroższa na rynku i przegrywa konkurencję z ofertami z regionu Morza Czarnego; Egipt kupił wczoraj 290 tys. ton pszenicy, z czego większość pochodziła z Ukrainy, Rumunii i Bułgarii.

Sytuacja na rynku pszenicy może się zmienić

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, tempo ukraińskiego i rosyjskiego eksportu może znacząco wyhamować już w pierwszych miesiącach 2025 roku, ponieważ obydwa kraje wyeksportowały już niemal połowę przeznaczonego na sprzedaż zboża. Z drugiej strony już niebawem rozpoczną się zbiory w Australii i Argentynie (zbiory szacowane na, w zależności od instytucji, 18-19,5 mln ton).

Cały czas czekamy jednak na rozwój sytuacji w Turcji, gdzie nadal istnieją ograniczenia importowe, a według szacunków analityków kraj ten będzie potrzebował ok. 7 mln ton pszenicy zza granicy. Zdjęcie ograniczeń mogłoby wywołać spory popyt na rynku.

Rzepak i kukurydza na minusie, choć symbolicznie

Cena rzepaku spadła wczoraj o 1 EUR/t do 516 EUR/t. Notowania były wspierane przez rosnące ceny oleju palmowego i rosnące ceny ropy naftowej (OPEC+ podjął decyzję o opóźnieniu zwiększenia wydobycia o miesiąc), ostatecznie jednak górę wzięły silniejsze euro i spadające notowania oleju sojowego w USA.

Kukurydza straciła wczoraj 0,25 EUR/t kończąc dzień z ceną 206,25 EUR/t w najczęściej notowanym kontrakcie na marzec.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.