fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Ceny zbóż we wtorek ostro w górę

Matif: Ceny zbóż we wtorek ostro w górę

Od początku tygodnia na rynkach światowych wzrastają ceny zbóż. Już w poniedziałek pszenica i kukurydza odbiły część piątkowych spadków. We wtorek ich ceny wzrosły jeszcze bardziej; w przypadku pszenicy piątkowa przecena o ok. 7 proc. została już niemal w całości zniwelowana.

Pszenica w kontraktach na wrzesień podrożała o 3,84 proc. do 344,4 euro za tonę. Podobna skala podwyżek miała miejsce na giełdzie w Chicago. Drożała także kukurydza; ziarno ze starych zbiorów o 5,83 proc. do 349,25 euro za tonę, zaś w kontraktach na nowe zbiory o 3,35 proc. do 316,5 euro za tonę. Taniejący jeszcze wczoraj rzepak dzisiaj również zyskał. Jego cena wzrosła o 2,48 proc. do 641,75 euro za tonę.

Notowania giełdowe zbóż na świecie nadal w dużej mierze determinowane są przez sytuację na Ukrainie; po ostrzelaniu portu w Odessie zaraz po podpisaniu porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż drogą morską obserwujemy tendencję zwyżkową.

– ONZ uważa, że ​​Ukraina może rozpocząć eksport drogą morską w ciągu kilku dni. Minister rolnictwa Ukrainy uważa, że dzięki podpisaniu umowy ukraiński eksport zbóż zwiększy się o 3,5 mln ton miesięcznie – czytamy w serwisie Barchart.

Ukraińcy są zdeterminowani, aby wyeksportować swoje zboża. Jednak jak widać, niewiele od nich zależy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.