fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Ceny zbóż korzystają ze słabnącego euro. Pszenica, kukurydza i rzepak w...

Matif: Ceny zbóż korzystają ze słabnącego euro. Pszenica, kukurydza i rzepak w górę

Wartość euro w stosunku do dolara amerykańskiego spadła wczoraj poniżej 1,08 USD, co oznacza wartość najniższą od 12 stycznia. Dało to impuls do podwyżek cen zbóż i rzepaku na paryskim Matifie.

Słabnące euro zwiększa konkurencyjność europejskich towarów eksportowych. Dodatkowo Rosjanie wprowadzili podatek eksportowy na pszenicę o prawie 2 USD/t. I chociaż nadzieje na wygraną w algierskim przetargu pozostają niewielkie, to rodzi się nadzieja na sprzedaż europejskiego ziarna do krajów Afryki Zachodniej.

Wysokie ceny ziarna skłoniły rolników w Indiach do zwiększenia areału upraw pszenicy; w 2023 roku ma go być 34,3 mln ha, co jest jednak wartością mniejszą od spodziewanej.

Również rzepak zyskał wczoraj na Matifie korzystając ze spadku euro; jego cena wzrosła o 4,5 EUR/t do 549,75 EUR/t, chociaż ceny soi za oceanem spadały.

Cena kukurydzy wzrosła o 2 EUR/t do 299 EUR/t. Trwa oczekiwanie na jutrzejszy raport USDA; Oczekuje się zmniejszenia wielkości zbiorów w Argentynie, a w związku z opóźnionymi zbiorami soi w Brazylii opóźniony jest również siew pod drugi zbiór kukurydzy.

Zobacz także:

Matif: Wzrostów cen zbóż ciąg dalszy. Pszenica najdroższa od miesiąca

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.