fbpx

Matif: ceny rzepaku dynamicznie w górę. Pną się też pszenica i kukurydza. Co się dzieje na rynku?

Czwartek był niezwykle udany na paryskim Matifie. Cena rzepaku w najbardziej notowanym kontrakcie na luty wzrosła do 502 EUR/t. To ciągle zasługa niewielkiej podaży w Unii Europejskiej, ale też rosnących notowań ropy naftowej. Cena pszenicy rośnie ze względu na sytuację w Rosji.

Samasz loteria - baner

Rzepak korzystał również na rosnących notowaniach olejów roślinnych; co prawda cena oleju palmowego nieznacznie spadła, jednak olej sojowy drożał za oceanem. Cena ropy naftowej w czwartek gwałtownie wzrosłą ze względu na ryzyko eskalacji na Bliskim Wschodzie.

Zobacz także: Są pierwsze wyroki w aferze zbożowej. Dwóch skazanych dostało “drakońskie” kary

Cena pszenicy w górę

Coraz głośniej mówi się o kwotach eksportowych na pszenicę rosyjską. Przy obecnym tempie, rosyjski potencjał eksportowy załamałby się w marcu. Trwające rozmowy na temat rozwiązań problemu już się toczą i jeśli doszłoby do wprowadzenia wyższych ceł lub kontyngentów, na pewno skorzysta na tym pszenica na Matifie. Ponadto prognozę rosyjskich zbiorów pszenicy obniżono z 83 do 82 mln ton.

Nie bez znaczenia są rosyjskie ataki na ukraińskie porty; wzrosty cen ubezpieczeń na ukraińskie transporty czyniłby tamtejsze ziarno mniej konkurencyjnym na rynku.

Zobacz także: Czy wyższe ceny skłaniają rolników do sprzedaży? Ceny zbóż 11.10.2024

Skorzystała też kukurydza

Cena kukurydzy wzrosła o 2,75 EUR/t do 216 EUR/t. Strategie Grains szacuje unijne zbiory na 58,1 mln ton wobec 63,5 mln ton średniej 5-letniej. Nieciekawie wygląda sytuacja w Czechach i na innych obszarach dotkniętych we wrześniu ulewnymi deszczami; ziarno często przekracza dopuszczone limity mikotoksyn, stąd mniej kukurydzy może trafiać na rynek.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.