fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Ceny pszenicy i kukurydzy ciągle spadają, a odwrócenia trendu nie widać

Matif: Ceny pszenicy i kukurydzy ciągle spadają, a odwrócenia trendu nie widać

W poniedziałek na paryskim Matifie, ale także za oceanem mieliśmy do czynienia ze spadkami. Cena pszenicy w Paryżu spadła o 2,25 EUR/t do 277,5 EUR/t. W Chicago kontrakt marcowy spadł do 696 centów za buszel – wartości najniższej od września 2021 roku.

Spadki cen to cały czas zasługa presji podażowej ze strony Rosji. W USA dodatkowym czynnikiem są opady na ważnych obszarach upraw. To, że w Paryżu nie doszło do większych spadków jest zasługą słabego kursu euro; Europejski Bank Centralny ustanowił stopę referencyjną na 1,0554 USD, co jest poziomem najniższym od 2 miesięcy.

Cena kukurydzy spadła na Matifie do 279,5 EUR/t, zaś na CBoT do 639,75 centów za buszel (237 EUR/t), co oznacza cenę najniższą od 3 miesięcy. Szacuje się, że w Brazylii ok. 20 proc. upraw kukurydzy będzie zasianych poza optymalnym terminem agrotechnicznym.

Jedynie cena rzepaku wczoraj odreagowała, jednak był to wzrost o zaledwie 0,75 EUR/t do 542,75 EUR/t, który zawdzięczamy wspomnianemu już niskiemu kursowi europejskiej waluty.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.