fbpx

Maszyny rolnicze na fali sukcesu

Przy niezwykle korzystnych warunkach przemysł maszyn rolniczych pozycjonuje się aktualnie na kluczowych rynkach w kraju i na świecie. „W chwili obecnej przeżywamy prawdziwą jazdę na fali sukcesu“ powiedział dr Bernd Scherer, prezes Stowarzyszenia VDMA Technika Rolnicza, w ramach konferencji prasowej poświęconej targom AGRITECHNICA 2013, która odbyła się w Hanowerze. Po niezwykle udanym roku ubiegłym również i w roku 2013 branża oczekuje „doskonałego rozwoju na rynku i imponującego wzrostu obrotów o siedem procent“, kontynuował dalej dr Scherer.

W ten sposób po raz pierwszy zostałaby przekroczona granica ośmiu miliardów euro obrotów z produkcji niemieckiej. Nie jest też wcale nieprawdopodobne, że również i w roku 2014 można liczyć na nadal stabilny rozwój, powiedział dalej dr Scherer.
Wzrost o dziewięć procent w pierwszym półroczu 2013
Niemieccy producenci traktorów i maszyn rolniczych podnieśli obroty w pierwszym półroczu 2013 roku o imponujących dziewięć procent do 4,78 miliarda euro, osiągając w ten sposób nowy rekord.
Po stabilnych obrotach w pierwszym kwartale w okresie od kwietnia do czerwca nastąpiła prawdziwa ekspansja produkcji – zreasumował dr Scherer aktualną dynamikę branży. W drugim kwartale obroty wzrosły o 17 procent do 2,53 miliarda euro. – Wzrost na taką skalę przerasta nasze oczekiwania więcej niż tylko wyraźnie – skonstatował dr Scherer. Z drugiej jednak strony portfele zamówień nadal tylko nieznacznie przewyższają poziom ubiegłego roku.
Dynamika w sektorze techniki rolniczej odczuwalna na całym świecie
Dostawy maszyn i urządzeń rolniczych zarówno dla niemieckiego handlu jak i na rynki eksportowe były w pierwszych sześciu miesiącach wyraźnie wyższe. Podkreślić tu należy segment traktorów, w którym nastąpił wzrost o 14 procent. W trzech największych zakładach produkcyjnych w Niemczech z taśmy zeszło ponad 33.000 ciągników, z tego 22.500 z silnikami o mocy przekraczającej 120 KM.
Równie ponadprzeciętnie wyglądał wzrost obrotów w dziedzinie bron, kosiarek i przede wszystkim urządzeń do ochrony roślin. Ich producenci otrzymują w tym roku ważne impulsy nie tylko z rynku niemieckiego ale też głównie z Francji i ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast ilość dostaw do Rosji i Wielkiej Brytanii wyraźnie spadła. – Rozważając całościowo możemy jednak jak najbardziej mówić o odczuwalnej na całym świecie dynamice sektora techniki rolniczej – powiedział dr Scherer. Organizacja VDMA ocenia globalny wolumen produkcji techniki rolniczej w roku 2013 na około 96 miliardów euro, co oznacza, że możemy oczekiwać znaczącego wzrostu o około sześć procent.
Znaczenie Chin gwałtownie rośnie
Szczególnie intensywny wzrost dostrzegalny jest obecnie na chińskim rynku techniki rolniczej. – W międzyczasie w Chinach rozwinął się prawdziwy trend w kierunku nowoczesnych maszyn rolniczych i traktorów, co może też mieć korzystne znaczenie szczególnie i dla zachodnich fabrykatów o nowoczesnej technologii – podkreślił dr Scherer.
W aktualnym rankingu eksportu VDMA na czołowych pozycjach znajdują się jednakże nadal te same nazwy znanych i wielkich. Daleko za nimi na pierwszym miejscu uplasowała się Francja a za nią Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania. – Przy wszelkich zmianach na naszych nowych rynkach zbytu w żadnym wypadku nie wolno nam naturalnie zapominać o centralnym znaczeniu Unii Europejskiej i w szczególności Europy Zachodniej – powiedział dr Scherer uzasadniając, że ponad dwie trzecie dostaw nadal znajduje swoich adresatów na uznanych tradycyjnych rynkach Europy.
Europejskie nastroje w biznesie na najwyższym poziomie – oczekuje się dalszej gotowości do inwestowania
Dzięki bardzo pozytywnemu rozwojowi branży obecne nastroje w biznesie osiągają maksymalne wartości: – To, że prawie 80 procent objętych ankietą czołowych managerów w Europie wyraża zadowolenie z sytuacji w biznesie, podkreśla wyraźnie stabilną pozycję branży w trwającej obecnie fazie wysokiej koniunktury – powiedział dr Scherer komentując najnowsze wyniki barometru biznesu CEMA, będącego ankietą przeprowadzaną co miesiąc wśród kadry kierowniczej europejskiego przemysłu techniki rolniczej.
Ale i oczekiwania na przyszłość są takie, że trudno o lepsze. I tak ponad 40 procent objętych ankietą spodziewa się nadal stabilnego rozwoju na obecnym poziomie, podczas gdy dalszych 37 procent uważa wręcz, że w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy nastąpi dodatkowy wzrost. – Mimo trochę napiętej sytuacji na międzynarodowych rynkach zboża, niezłomna wydaje się być również i chęć do inwestowania wśród rolników, tym bardziej że inne produkty rolne jak na przykład mleko czy wieprzowina, rozwijają się bardzo pozytywnie – powiedział dr Scherer.
Bardziej intensywne zaangażowanie w udzielanie wsparcia młodym kadrom
Innowacyjna technika może powstawać tylko przy udziale mądrych głów, nie słabną więcstarania branży w kwestii wspierania młodego pokolenia. Związki branżowe DLG, Land Bau Technik, VDI i VDMA wystąpią w tym roku w Hanowerze ze zmasowaną ofensywą pod adresem potencjalnego narybku. – Ponieważ wykwalifikowane młode kadry są istotnym czynnikiem perspektywicznego rozwoju rolnictwa, w roku 2013 jeszcze raz wyraźnie rozbudowaliśmy naszą aktywność i dostosowaliśmy ją do specyfiki grup docelowych – oświadczył dr Scherer. To, że wspieranie i pozyskiwanie młodych kadr w dziedzinie rolnictwa i techniki rolniczej nie jest słomianym ogniem tylko dążeniem do osiągnięcia długoterminowych celów, dowodzi sama już wieloletnia i skuteczna kooperacja związków branżowych w tej dziedzinie.
(VDMA)
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.