Martin & Jacob: Rynek przyczep ze wzrostami

W marcu odnotowano rejestrację 438 przyczep rolniczych. To wynik o 67% wyższy od lutowego. Sprzedaż wzrosła również o 24% w ujęciu rocznym. W pierwszym kwartale zarejestrowano w sumie 1033 przyczep, czyli o 285 sztuk więcej niż analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Poprawa sprzedaży ciągników idzie w parze ze wzrostem zainteresowania zakupami maszyn towarzyszących, takich jak przyczepy rolnicze. Rolnicy coraz chętniej wybierają przyczepy o wyższych ładownościach, co sugeruje, że w tym roku oczekują wysokich zbiorów – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Pronar miażdży konkurencję
Ponad połowa przyczep zakupionych w marcu pochodziła z oferty firmy Pronar. Producent z Narwi, dzięki rejestracji 229 pojazdów, objął 52% rynku. W ujęciu miesięcznym zwiększył sprzedaż o 112%. Przekłada się to również na 49% wzrostu w stosunku do marca 2017 roku. Na drugim miejscu uplasował się Metal-Fach, z liczbą 53 rejestracji. Producent poprawił lutowy wynik o 77%. Odnotował jednak 10% spadku w ujęciu rocznym. Czołówkę zamyka Metaltech, który zakończył marzec rejestracją 38 przyczep. Firma odnotowała 36% wzrostu w ujęciu miesięcznym. Był to wynik o 27% lepszy od tego z marca ubiegłego roku.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner Corner

Spodziewane wysokie zbiory
To kolejny miesiąc, gdy największą popularnością cieszą się przyczepy o ładowności w zakresie 10–13 t. Sprzedaż takich pojazdów wyniosła w marcu 130 sztuk i była o 53% wyższa niż w lutym. Przekłada się to również na 19% wzrostu w ujęciu rocznym. Drugą najpopularniejszą ładownością był przedział 13–17 t. W marcu odnotowano rejestrację 61 egzemplarzy z tej kategorii. To wartość o 69% wyższa od lutowej i o 33% wyższa od ubiegłorocznej. Trzeci pod względem popularności okazał się przedział 8–9 t. Zarejestrowano 48 przyczep o tej ładowności, czyli o 66% więcej niż przed miesiącem. Przedział odnotował jednak 2% spadku w ujęciu rocznym – w marcu ubiegłego roku odnotowano rejestrację 1 sztuki więcej.

reklama
Baner SUmi

Lubelszczyzna z największym wzrostem
W marcu w przyczepy rolnicze najchętniej inwestowali mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Dokonano tam 61 rejestracji – o 103% więcej niż w poprzednim miesiącu. Wzrost w porównaniu z marcem 2017 roku wynosił 5%. Na drugiej pozycji znalazło się województwo lubelskie, z liczbą 57 rejestracji. Sprzedaż w tym regionie wzrosła o 128% w ujęciu miesięcznym i o 30% w ujęciu rocznym. Trzecie miejsce w klasyfikacji zajęło województwo podlaskie. Na jego terenie pojawiło się 51 nowych przyczep, co przekłada się na 55% wzrostu w stosunku do lutego. W marcu ubiegłego roku zarejestrowano tam o 24% mniej tych pojazdów.

*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży przyczep rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.