Marszałek zaprasza na dożynki na Mazowszu

Największa tegoroczna impreza rolnicza na Mazowszu – XIV Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Radomskiej, Powiatu Kozienickiego i Gminy Kozienice odbędą się 26 sierpnia br. w Kozienicach.

Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji – oprócz tradycyjnych uroczystości, będzie można także posłuchać dobrej muzyki i zobaczyć występy lokalnych artystów m.in. zespołu Relaks” z Kozienic czy solistów z Młodzieżowej Estrady Piosenki z Kozienickiego Domu Kultury. Część artystyczną rozpocznie występ najsłynniejszego polskiego zespołu ludowego – Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”. Będzie można także posłuchać repertuaru gwiazdy lat 70. grupy ABBA w wykonaniu zespołu S.O.S. Wszystkich zebranych na pewno rozbawi kabaret LIMO. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Sumptuastic.
Dożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników oraz przedsiębiorców z naszego regionu. W kulturze polskiej dożynki mają głębokie korzenie. I choć wiążą się z dawnym świętem Słowian, które przypadało na równonoc jesienną (23 września), to dziś mają charakter religijny – związany z podziękowaniem Bogu za plony, oraz ludowy – związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym – XIV już Dożynki Województwa Mazowieckiego odbędą się 26 sierpnia br. na Stadionie Miejskim Kozienicach.
Uroczystość rozpocznie msza święta pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego – Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Henryka Tomasika. Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku będą to Aneta Szewc i Romuald Pierzchała. Starostowie dożynek przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.
Jednym z najważniejszych elementów imprezy będzie prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.
Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe. Będzie to również świetna okazja do podsumowania rolniczych konkursów i plebiscytów.
Obchody dożynek uatrakcyjni doskonała oprawa muzyczna i artystyczna. Wystąpią lokalne zespoły m.in. zespół “Relaks” z Kozienic oraz soliści z Młodzieżowej Estrady Piosenki z Kozienickiego Domu Kultury. W programie są też występy gwiazd większego formatu: Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, zespołu S.O.S., prezentującego repertuar grupy ABBA oraz zespołu Sumptuastic. Będzie także można zobaczyć występ kabaretu LIMO.

PROGRAM XIV DOŻYNEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Stadion Miejski w Kozienicach
9.00 – Zbiórka delegacji z wieńcami, ul. Jana Pawła II
10.30 – Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Świętej Rodziny, ul. Głowaczowska
12.00 – Przemarsz Korowodu na Stadion Miejski w Kozienicach, ul. Sportowa
13.00 – Ceremonia wręczania i dzielenia się Chlebem Dożynkowym
13.30 – Wystąpienia i życzenia dożynkowe, wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych, podsumowanie konkursów i plebiscytów
16.00 – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca MAZOWSZE
17.00 – Zespół RELAKS z Kozienic
17.20 – Młodzieżowa Estrada Piosenki z Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka
17.45 – Zespół S.O.S. (repertuar zespołu ABBA)
18.45 – Kabaret LIMO
20.00 – Zespół Sumptuastic
21.15 – Muzyka DJ
Wydarzenia towarzyszące:
Pokazy, kiermasze, wystawy, program artystyczny dla dzieci na drugiej scenie obok krytej pływalni “Delfin”
Serdecznie zapraszamy!