fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaMARS: Dobry stan upraw w Polsce, pozytywne perspektywy dla zbóż ozimych i...

MARS: Dobry stan upraw w Polsce, pozytywne perspektywy dla zbóż ozimych i rzepaku

Tegoroczna wiosna sprzyja w Polsce szczególnie uprawom ozimym. Pomimo chłodnego kwietnia nie ma jednak podstaw, aby narzekać także na stan upraw jarych.

– Okres analizy był chłodniejszy niż zwykle, z obfitymi opadami kwietniowymi na większości obszaru kraju. Uprawy ozime spowolniły wzrost, ale są w dobrym stanie. Zimny ​​i mokry kwiecień opóźnił rozwój upraw jarych oraz siew – czytamy w raporcie.

Zwrócono w nim uwagę na panujące na początku kwietnia oraz na przełomie kwietnia i maja przymrozki, kiedy to lokalnie notowano temperatury nawet poniżej -3 °C.

– Opady kwietniowe były na ogół powyżej lub w pobliżu LTA, podczas gdy na północy (zwłaszcza w zachodniopomorskim) pozostały poniżej średniej. Opady deszczu koncentrowały się głównie w pierwszych dwóch dekadach kwietnia, co skutkowało lokalnie nadmiernym uwilgotnieniem i utrudnieniem prac polowych. Na początku maja opady były znacznie poniżej średniej, tak że wierzchnie warstwy gleby znacznie wyschły w całym kraju – ogłoszono w raporcie.

Poziom opadów w woj. wielkopolskim od początku kwietnia do połowy maja, źródło: MARS

– Siew buraka cukrowego zakończył się na początku maja, podczas gdy siew kukurydzy i ziemniaków przyspieszył wraz z nadejściem cieplejszej pogody. Chociaż poziomy wilgotności gleby były na ogół odpowiednie, temperatury i nasłonecznienie poniżej średniej nie sprzyjały zakładaniu i wczesnemu rozwojowi upraw letnich – dodano.

Mimo to podkreślono dobre warunki upraw, w okolicach średniej. Także kwitnienie rzepaku przebiegało zgodnie z terminem.

– Uprawy ozime rozpoczęły okres intensywnej akumulacji biomasy przy odpowiednim dopływie wilgoci do gleby z niższych warstw gleby; więcej opadów prognozuje się w centralnej, południowej i wschodniej części kraju. Niemniej jednak zbyt wilgotne warunki kwietniowe mogły zwiększyć presję choroby – czytamy.

– Ogólnie rzecz biorąc, obecne perspektywy dla upraw ozimych są pozytywne, a prognozy dla upraw wiosennych i letnich opierają się na trendach historycznych – zakończono.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.