fbpx

Mamy do czynienia z bardzo silnym załamaniem się nastrojów rolników

Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawił dane dotyczące koniunktury w rolnictwie opracowane na podstawie badań przeprowadzonych na próbie 2163 gospodarstw. Z danych wynika, że w czwartym kwartale 2021 r. nastąpiło załamanie koniunktury w polskim rolnictwie.

Jak podaje IRG SGH, pogorszenie się koniunktury jest skutkiem przede wszystkim bardzo silnego załamania się nastrojów rolników. Wartość wskaźnika koniunktury spadła w IV kwartale o 13,6 pkt do wartości -11,7 pkt.

– To największy spadek wartości wskaźnika zaufania w historii badania koniunktury rolnej, większy (o 3,1 pkt) od zanotowanego w II kwartale 2020 r. (będącego wynikiem wybuchu pandemii COVID-19), a obecny poziom nastrojów w gospodarstwach rolnych jest najniższy od 20 lat – informuje IRG SGH.

Źródło: IRG SGH

Z badania wynika, że załamanie koniunktury najbardziej odczuwalne było w makroregionie północnym, w gospodarstwach średnich (15-50 ha) i zajmujących się produkcją zwierzęcą.

– Drastycznie spadły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, osiągając poziomy nienotowane o blisko dekady. Poziom nakładów inwestycyjnych jest najniższy od blisko 20 lat i niemal równy temu z drugiego kwartału 2020 r. Skłonność do finansowania produkcji z kredytu jest najniższa w historii badania. Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale są bardzo pesymistyczne. W polskim rolnictwie panuje ogromna niepewność – czytamy w podsumowaniu badania.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

5 KOMENTARZE

  1. Jak w naszym kraj… rządzą 13, 14 15 emerytury to nie będzie lepiej.
    Chłopi właśnie udowadniają że są głupi i nie potrafią się zorganizować.
    Francuscy rolnicy wywołali truskawki z torów na granicy.
    nierolnik, niepolak

  2. Jestem młodym rolnikiem i prowadzę rodzinne gospodarstwo na słabej ziemi piaski.Często gęsto dotyka nas susza.Dlatego od dziada pradziada hodujemy świński w cyklu zamkniętym.
    Od kiedy pamiętam nie ma wolnej niedzieli czy świąt.
    Pracy jest wiele pieniędzy żadnych.
    Nawozy kosmicznie drogie sor to samo a tuczniki 4.4netto kg.Łapię każde możliwe programy unijne aby przetrwać.Uważam że z cenami nawozów mleka i tuczników to zmowa cenowa i tak się nie da źyć.
    Ja się pytam elit przy korytku ile można dokładać do tego biznesu .Działania władz a raczej ich brak jest bez sensu i nie ma w tym żadnej logiki.
    Pozdrawiam serdecznie z Borów Tucholskich ✋.

  3. Jak ta mafia z wiejskiej i z brukseli dalej będą rządzić to za parę lat żywność i gaz będziemy brać od putina i nie będzie możliwości negocjacii ceny. A ludzie będą jeść to na co bdzie ich stać a nie to na co będą mieli ochotę.

    • O jakiej koninkturze mówimy to jest paranoja co dzieje sie z cenami nawozów i środków do produkcji rolnej , gdzie jest przelicznik tona nawozu za dwie tony pszenicy . A chodowców swiń podziwiam oczywiście tych co uparcie produkują żywiec

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.