fbpx

Mały, zwrotny i o dużej mocy

Z myślą o rolnikach zajmujących się produkcją owoców oraz posiadających plantacje winorośli firma CLAAS  wprowadza na rynek CLAAS NEXOS – nową serię małych, zwrotnych ciągników, dysponujących jednocześnie dużą mocą i zapewniających  kierowcy wystarczający komfort pracy.

Nowe modele wyróżniają się wieloma praktycznymi, dopracowanymi rozwiązaniami w zakresie pracy z narzędziami przednimi i tylnymi, nowym wariantem przekładni i zoptymalizowanymi komfortowymi kabinami. CLAAS zaprezentuje po raz pierwszy nowy ciągnik NEXOS na targach EIMA 2016 w dniach od 9 do 13 listopada w Bolonii we Włoszech.

Nowa generacja NEXOS obejmuje 14 różnych modeli ciągników, które różnią się między sobą pod względem mocy i wymiarów. Wszystkie nowe modele wyposażone są w 4-cylindrowy silnik FPT, który cechuje się spokojną pracą, wysokim momentem obrotowym i zminimalizowanymi wibracjami. Moc dostępnych silników sięga od 75 KM do 112 KM lub do 103 KM w przypadku NEXOS VE, który przeznaczony jest do zastosowań w wyjątkowo wąskich rzędach winorośli. W największych modelach 250 VL i 250 F z CLAAS POWER MANAGEMENT (CPM) silnik o mocy 103 KM przy zastosowaniach z wałem odbioru mocy i w transporcie osiąga maksymalnie 9 KM dodatkowej mocy (boost) i maksymalny moment obrotowy do 440 Nm. Dzięki temu nowa seria NEXOS oferuje około 10% więcej mocy od swoich poprzedników.

Dzięki elektronicznemu wtryskowi Common Rail ciągnik NEXOS jest seryjnie wyposażony w pamięć prędkości obrotowej silnika, druga pamięć dostępna jest opcjonalnie. Prędkość obrotową można precyzyjnie dopasować za pomocą przycisku. W ten sposób podczas prac z użyciem narzędzi połączonych wałem odbioru mocy zawsze dostępna jest odpowiednia prędkość obrotowa i wysoka wydajność. Ponadto nowe silniki umożliwiają dłuższe interwały konserwacyjne wynoszące 600 godzin zamiast dotychczasowych 500.

Najmniejsze wymiary ciągników NEXOS to 1 m szerokości zewnętrznej w przypadku modelu VE przeznaczonego do wąskich rzędów upraw, 1,26 m w przypadku modelu VL do szerszych rzędów winorośli i 1,45 m w przypadku modelu F do zastosowań w sadownictwie. Wszystkie silniki w różnych modelach mimo kompaktowych wymiarów wyposażone są w najnowocześniejszą technikę obróbki spalin, obejmującą filtr cząstek stałych, katalizator oksydacji oleju napędowego oraz zewnętrzny układ recyrkulacji spalin z chłodzeniem, i spełniają wymogi europejskiego stopnia emisji spalin IIIB (porównywalny z Tier 4i).

Przed i za przednią osią wszystkie nowe modele mają charakterystyczne wcięcie, tak zwaną talię osy, która doskonale sprawdziła się już w dużych ciągnikach CLAAS. Umożliwia ona większy kąt skrętu podczas kierowania, dzięki czemu promień zawracania jest znacznie mniejszy. Skrócony o 88 mm przód i większy o 50 mm rozstaw osi sprawiają, że ciągniki są jeszcze bardziej zwrotne i zapewniają maksymalną stabilność toru jazdy. Również dostępna opcjonalnie automatyka napędu wszystkich kół z czujnikiem kąta kierowania, która przykładowo automatycznie wyłącza napęd wszystkich kół przy nawrotach po osiągnięciu określonego kąta skrętu, przyczynia się do wyjątkowej zwrotności nowych ciągników NEXOS.

Więcej miejsca i lepszy komfort dla kierowcy jest możliwy dzięki bardziej płaskiemu tunelowi przekładni, optymalnie rozmieszczonym elementom obsługowym i cyfrowemu kolorowemu wyświetlaczowi zintegrowanemu w desce rozdzielczej. Dodatkowo oprócz miękkiego narożnika dla przewodów elektrycznych z tyłu nowy ciągnik NEXOS wyposażony jest seryjnie również w przedni miękki narożnik, co pozwala na obsługę narzędzi przednich z własnym sterowaniem przy zamkniętym oknie kabiny. Model NEXOS F jest dostępny dodatkowo jako wariant z platformą.

Ponadto dostępny jest nowy wariant przekładni, w którym mechaniczne przełożenie z 24 biegami przednimi i wstecznymi połączone jest z przekładnią nawrotną REVERSHIFT. Przekładnia współpracuje ze sterowanym elektronicznie, wyjątkowo odpornym na zużycie sprzęgłem wielotarczowym. Do pięciu dostępnych wariantów przekładni NEXOS należy także przekładnia 24 V / 12 R z REVERSHIFT i TWINSHIFT (dwustopniowe przełączanie pod obciążeniem) w najwyższej wersji wyposażenia.

Również w przedniej części ciągnika znalazło się wiele detali zapewniających większą elastyczność zastosowań. Dla wszystkich modeli dostępne są bezpośrednio na przednim podnośniku dodatkowe przyłącza hydrauliczne dla zaworu hydraulicznego i bezciśnieniowego powrotu do pozycji wyjściowej. Jako alternatywa dla klasycznego wariantu z wałem odbioru mocy o prędkości obrotowej 1000 obr./min wśród nowych ciągników NEXOS przeznaczonych do zastosowań z narzędziami przednimi dostępny jest również wał odbioru mocy w wariancie ECO o mniejszej prędkości obrotowej 540 obr./min.

Nowy ciągnik NEXOS dostępny jest z układem hydraulicznym o dwóch poziomach wydajności. Pompa hydrauliczna o wydajności 60 l/min zapewnia efektywne zaopatrzenie wszystkich urządzeń hydraulicznych. Dla wymagających napędów hydraulicznych i zastosowań łączonych dostępny jest układ hydrauliczny z pompą o wydajności 60 l/min dla zaworów hydraulicznych oraz pompą o wydajności 27 l/min dla podnośnika tylnego. Łącznie możliwe jest zastosowanie maksymalnie czterech mechanicznych zaworów hydraulicznych. Rozszerzone wyposażenie w zawory hydrauliczne obejmuje także dodatkowo cztery zawory elektroniczne. Ich obsługa możliwa jest za pomocą dwóch elektronicznych przełączników oraz joysticka ELECTROPILOT. Wszystkie zawory elektroniczne posiadają regulację ilościową, a przełączniki dysponują ponadto funkcją sterowania czasowego.

Aby w niektórych krajach ciągniki NEXOS mogły obsługiwać również osoby posiadające prawo jazdy na samochody osobowe, dopuszczalną masę całkowitą można ograniczyć do 3,5 t. Nowe ciągniki o wąskim rozstawie kół CLAAS NEXOS będą dostępne w sprzedaży wiosną 2017 roku.

Źródło: CLAAS

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.