reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Jęczmień ozimy zaczął schodzić z pól. Jak przebiegał ten sezon?

Są pierwsze doniesienia na forach rolniczych – rolnicy informują, że próby koszenia jęczmienia są już podejmowane. W tym roku cały sezon wegetacyjny jest przyspieszony. Na aktualną sytuacje polową bez zwątpienia miał wpływ jesienny przebieg pogody.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Jesień była długa, ciepła i mokra. We wrześniu średnia temperatura wynosiła aż 17°C. Najwcześniej siane jęczmiona miały czas, żeby się dobrze rozkrzewić, jednak… Na drodze do sukcesu stanęły mszyce. W tym roku zarówno wrzesień jaki i październik były ciepłe. Sprzyjało to nalotom mszyc. Wiosną okaże się, że ta sytuacja spowoduje problem z wirusami. W momencie, gdy należało zrobić zabiegi insektycydowe to niejednokrotnie plany psuła pogoda. W październiku średnia liczba opadów wynosiła 75 mm. Z kolei w listopadzie spadło średnio około 70 mm deszczu.

Dodatkowo jest problem z dostępnością zarejestrowanych rozwiązań insektycydowych na jęczmień ozimy w okresie jesieni. Jednym z nielicznych środków, który ma rejestrację w jęczmieniu ozimym na mszyce jako wektory wirusów – zastosowanie jesienne, ma produkt Mavrik Vita 240 EW. Zawiera on substancje czynną: tau-fluwalint, która należy do pyretroidów. Środek ten można stosować nie tylko w jęczmieniu ozimym, ale także w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym. Można go zaaplikować już w fazie BBCH 11, czyli na pierwszy liść właściwy zbóż, w momencie, gdy pojawią się pierwsze kolonie mszyc. Można wykonać dwa zabiegi tym środkiem. Odstęp między zabiegami powinien wynieść co najmniej 10 dni. Czyli możemy zrobić np. dwa zabiegi jesienią z odstępem pomiędzy pierwszym a drugim zabiegiem minimum 10 dni, albo zrobić jeden zabieg jesienią, a drugi zabieg wiosną.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

W tym roku rzadko był notowany tylko jeden wirus na zbożach. Zazwyczaj był to „miks” wirusówDuże porażenie było wirusem żółtej karłowatości jęczmienia oraz żółtą mozaiką jęczmienia. W przypadku żółtej karłowatości jęczmienia wektorami wirusa są mszyce, głównie mszyca czeremchowo-zbożowa i mszyca zbożowa. Z kolei wektorami wirusa żółtej mozaiki jęczmienia jest pierwotniak Polymyxa graminis. Ponadto odnotowano nowe zagrożenie, jakim jest wirus G jęczmienia. Wirus jest przenoszony głównie przez mszycę zbożową oraz mszycę kukurydzianą.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Jak porażenie jęczmienia ozimego przez wirusy wpłynie na wynik plonowania? Wielu plantatorów jęczmienia już w toku produkcji w okresie wiosennym zadecydowało się na przesianie porażonych pól z jęczmieniem. Dodatkowo wystąpiły przymrozki w kwietniu. Póki co na forach rolniczych są podawane plony w okolicach wartości od 3,5 do ponad 5 t/ha. Na więcej szczegółów musimy poczekać.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI