fbpx
Strona głównaCenyMała stabilizacja na światowym rynku zbóż. Znów drożeje ropa

Mała stabilizacja na światowym rynku zbóż. Znów drożeje ropa

Po kilku dniach prawdziwego zamieszania, na giełdach światowych złapano nieco oddechu. Zamknięcie poniedziałkowych sesji zarówno na MATIF jak i za oceanem nie przyniosło wysokich wahań cen. Za to o przeszło 4,5 proc. drożała wczoraj ropa.

Wahania cen zbóż i oleistych w porównaniu do przedwczorajszej sesji zazwyczaj nie zmieniły się o więcej niż 0,5 proc. Jedynie cena kukurydzy w Paryżu wzrosła o 0,51 proc., a pszenicy spadła o 0,71 proc. zatrzymując się na 281 EUR/t.

– Pszenicy pomaga silny popyt eksportowy i mała dostępność ziarna o jakości konsumpcyjnej. W piątek Arabia Saudyjska kupiła 689 tys. ton pszenicy opcjonalnego pochodzenia. Z drugiej strony maleją obawy o skutki możliwego ograniczenia eksportu zbóż przez Rosję. Wstępne ustalenia mówią o kontyngencie eksportowym na dużym poziomie 9 mln ton pszenicy w okresie od połowy lutego do końca czerwca – informuje Andrzej Bąk z serwisu e-WGT.

– Świat wciąż czeka na jakiekolwiek wiadomości dotyczące wariantu omicron koronawirusa, by przewidzieć dalszy rozwój pandemii. Bardzo ważne dla wszystkich rynków będą też najbliższe decyzje banków centralnych (FED i ECB), które to instytucje deklarują walkę z inflacją, czyli z wysokimi cenami surowców (w tym zbóż i oleistych) – kontynuuje.

Tymczasem mocno drożała wczoraj ropa, co nie jest dobrym prognostykiem w kontekście spadku cen paliw. Ropa Brent zdrożała wczoraj o 4,58 proc. osiągając cenę 73,08 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI skoczyła o 4,87 proc. do 69,49 USD za baryłkę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.