fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolnicze,,Mała retencja’’ nie dla każdego rolnika

,,Mała retencja’’ nie dla każdego rolnika

Dziś dla wielu rolników przeszkodą nie do pokonania są zbyt duże wymagania jakie należy spełnićnić, aby skorzystać z dofinansowania działań z zakresu tzw. „małej retencji” na terenach gospodarowanych rolniczo w ramach poddziałania “Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Obecnie warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie wniosku wraz z wieloma załącznikami, w tym odpowiednie analizy, a w niektórych przypadkach przed złożeniem wniosku należy przygotować operaty wodnoprawne i uzyskać na ich bazie pozwolenia wodnoprawne (zbiorniki wodne powyżej 1000m3). Ubiegając się o dotację na nawadnianie należy doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc., natomiast w przypadku ulepszenia instalacji już istniejących dodatkowo należy wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Ponadto każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody. Tym samym, aby otrzymać dofinansowanie trzeba spełnić szereg wymogów, które mogą przerosnąć każdego rolnika – mówi Andrzej Karbowy, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem samorządu rolniczego taka procedura blokuje otrzymanie dofinansowania przez rolników, a procedury uzyskania wymaganych dokumentów są tak długie, że nawet przedłużenie terminu składania wniosku nie umożliwi skorzystania z programu większości rolnikom.

Dlatego jak podkreśla Karbowy konieczne jest złagodzenie tych przepisów, aby  ten instrument pomocowy dostępny był dla każdego rolnika.

Krzesimir Drozd

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]