Magnez w rzepak

Rzepak, początek pąkowania; Fot. Katarzyna Szulc

Magnez w rzepak powinniśmy zastosować przynajmniej raz. Magnez powinien być dostępny dla roślin rzepaku od fazy pąkowania, dlatego konieczne jest nawożenie nalistne tym składnikiem.

Wraz ze wzrostem rzepaku obserwuje się systematyczny wzrost pobrania magnezu. W stadium dojrzałości pełnej najwięcej magnezu jest w nasionach (rzepak pobiera 8-18 kg MgO/t nasion). Również dużo magnezu jest w łuszczynach i pędach – przede wszystkim bocznych. Magnez bierze bowiem udział w transporcie asymilatów i składników pokarmowych do tworzących się młodych części rośliny, które są konieczne dla sprawnego rozwoju.

Przypomnijmy, że magnez odpowiada za prawidłowy proces fotosyntezy. Znaczna część (30 – 35 proc.) składnika znajduje się w liściach, co wpływa na zawartość chlorofilu. Dlatego roślinom składnika nie może brakować. Przy słabym zaopatrzeniu rzepaku w magnez roślina wykształci mniej pędów bocznych, z uwagi na słaby transport asymilatów niska też będzie masa nasion oraz niższa zwartość tłuszczu.

Magnez w rzepak możemy stosować nalistnie. Nawożąc nalistnie magnezem (i siarką) jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie rzepaku na te składniki. W nawożeniu wykorzystuje się różne nawozy, przykładowo: 5-proc. roztwór (5 kg/100 l wody) siedmiowodnego siarczanu magnezu, 3-proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu lub wieloskładnikowe nawozy płynne, które w swoim składzie zawierają m.in. magnez oraz mikroelementy. Nawozimy nalistnie magnezem także wówczas, gdy stosowaliśmy nawożenie doglebowe tym składnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności